Štátna volebná komisia potvrdila neplatnosť sobotného (21. 1.) referenda o zmene Ústavy SR. Zúčastnilo sa na ňom 27,25 % voličov. Na platnosť referenda je potrebná viac ako 50 % účasť.
Predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz potvrdil, že všetci prítomní členovia bez výhrad podporili zápisnicu. „Referendum prebehlo v súlade so zákonom,“ doplnil s tým, že sa neobjavili žiadne skutočnosti, ktoré by výsledok spochybnili.
Orosz upozornil, že išlo o prvé referendum od nálezu Ústavného súdu SR, ktorý vyhlásil, že výsledkom referenda je bezprostredne záväzné rozhodnutie občanov s právnou silou ústavného zákona. Poukázal tiež, že aj v tomto referende bola kľúčovou skupina ľudí, ktorí svoj postoj vyjadrili neúčasťou.
Na otázku, či súhlasia občania s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR odpovedalo 97,51 % zúčastnených kladne. Nesúhlas vyjadrilo 1,54 % zúčastnených.
Najviac ľudí prišlo v Trenčianskom kraji
Najvyššiu účasť zaznamenali v Trenčianskom kraji s vyše 36 % voličov. Najmenej voličov prišlo na referendum v Bratislavskom kraji, odhlasovalo tam 21 % voličov. Policajný viceprezident Damián Imre zhodnotil priebeh referenda ako pokojný, polícia zaznamenala iba drobné incidenty. Išlo napríklad o nespokojnosť voličov, ktorí prišli na referendum neskoro, či nevhodnú politickú agitáciu.
Celkovo objasňuje polícia dva priestupky. Súviseli s extrémistickými znakmi na bilbordoch. Okrem polície zasahovali aj zdravotnícki záchranári. Počas referenda mali zásahy priamo vo volebných miestnostiach alebo v ich bezprostrednej blízkosti až deväťkrát.
Sedem pacientov po ošetrení previezli do nemocnice. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová. „K najčastejším príčinám zásahov patrili epileptické záchvaty, kolapsy, problémy s tlakom, aj úrazy. Vo väčšine prípadov išlo o zásahy priamo vo volebných miestnostiach,“ konkretizovala Krčová.
Deviate referendum v histórii samostatnej Slovenskej republiky inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.
Nahlásiť chybu v článku