V televízii môžeme nájsť množstvo druhov reality show, ktoré majú svojich verných fanúšikov alebo ľudí, ktorých sa ich túžia zúčastniť. Avšak napriek tomu, že sa niektoré snažia vytvoriť v divákovi mienku, že ide o realitu, nie je to tak. Pozrime sa na 10 relácií, ktoré sa na obrazovkách prezentujú inak, ako v skutočnosti.
Je známe, že reality show nemajú nič spoločné s realitou. Riadia sa podľa vopred pripraveného a napísaného scenára, v ktorom majú účastníci vymyslený konflikt, aby upútali divákov. Prinášame vám 10 populárnych relácií, ktoré sa možno tvária ako reálne, avšak nie je to tak. Niektoré vás zaručene prekvapia.
Pimp My Ride
Táto show v roku 2010 zožala svoj úspech. Skupina automechanikov premieňala staré autá na nové. Avšak v roku 2015 vyšiel v Huffington Post rozhovor s účastníkmi tohto projektu, v ktorom odhalili skutočnosť. Autá sa mali prerábať iba pár týždňov. V skutočnosti však na nich pracovali aj pol roka. A aj keď už boli dokonale upravené, aj to bola lož. Ich vnútorné časti a súčiastky totiž neboli pevne zafixované na svojich miestach a väčšinu vecí, ktoré použili na prerábanie hneď po skončení show rozobrali. A aj obrovské emócie ľudí, ktorých môžeme vidieť boli často iba na pokyn tvorcov.
The Bachelor
Jedna z najpopulárnejších svetových show je v skutočnosti len rozprávkou. Ak ste si mysleli, že sa do nej môže dostať aj úplne obyčajná osoba, ste na omyle. Všetky účastníčky totiž museli vopred prejsť konkurzom a samozrejme boli uprednostnené blogerky, modelky alebo dievčatá s nejakým nezvyčajným povolaním. Aby zachytili realistickosť, tak snímajú dianie celých 24 hodín. V postprodukcii však nasnímaný materiál zostrihajú tak, aby priebeh dní vyzeral napínavejšie a dramatickejšie.
Survivor
Ide o jednu z najrealistickejšie vyzerajúcich TV show. Napriek tomu to tak nie je. Jej účastníci prezradili, že tvorcovia pred nakrúcaním s nimi často preberali, kto by mal opustiť show a aké by to malo mať následky. „Čo sa stane, ak nás práve tento účastník dnes opustí?“ Avšak aj napriek tomu si relácia spomedzi spomínaných, drží najväčšiu dávku reálnosti. Organizátori aj účastníci priznali, že všetky náročné úlohy, ktoré sme mohli vidieť na obrazovkách, naozaj plnili.
Hlas
Show Hlas sa stala populárnou aj u nás na Slovensku. Ponúkala totiž možnosť zviditeľniť sa nielen mladým interpretom, ale aj starším ľuďom či hudobným skupinám. Niektoré veci sa však nediali úplne tak, ako sme si mysleli. „Moja priateľka sa dostala do jedného z konkurzov, vybrala si pieseň, avšak kvôli právam ju nemohla spievať. Nakoniec jej vybrali pesničku tvorcovia. No pri hodnotení jej porota vyčítala, prečo si vyberá tak ambiciózny repertoár, na ktorý nemá.“
A ak ste si mysleli, že sa porota venovala svojim zverencom poctivo a každý deň, to je tiež omyl. Popasovať sa s novou skladbou sa museli účastníci väčšinou svojpomocne a sami.
Človek proti divočine
Ide o britskú show, ktorou sa preslávil Bear Grylls. Musel prežiť v naozaj ťažkých podmienkach a často sa popasovať s rôznym nebezpečenstvom. Štáb to však pri natáčaní tiež nemal jednoduché. „Mali sme so sebou vlastné jedlo, avšak neraz sme museli jesť to, čo Bear. Napríklad živé ryby.“ Pri snímaní neraz riskovali život, aby sa im podarilo získať dramatické zábery. Čo teda nebolo na tejto relácii skutočné? Bear bol pred kamerou prezentovaný ako ozajstný a odvážny hrdina. V skutočnosti však vždy, keď mal urobiť niečo nebezpečné, museli tvorcovia dôkladne skontrolovať všetky podmienky. Až taký risk života to teda nebol.
Amerika hľadá topmodelku
Jedna z najikonickejších módnych show pod vedením Tyry Banks, sľubovala účastníčkam a najmä víťazke, stať sa pravou americkou topmodelkou. Ak si však myslíte, že dievčatá sa stali naozaj úspešnými a profesionálnymi modelkami, nie je to celkom tak. Show mala celkovo 24 sérií a spomedzi všetkých dievčat sa iba 3 naozaj uplatnili v šoubiznise.
Milionár
Ak ste boli v tom, že do tejto známej relácie sa môžete jednoducho prihlásiť a rovno sa ocitnete na televíznych obrazovkách s možnosťou stať sa milionárom, tak ste na omyle. Pred samotným nakrúcaním totiž museli záujemcovia prejsť zložitým testom.„Mali sme ľudí, ktorí sa snažili urobiť test aj 30-krát, no nikdy sa im to nepodarilo.“ Relácia fungovala aj na Slovensku a či konkurz do nej prebiehal podobne ako v iných krajinách, nie je isté.
Zaspomínajte si na túto reláciu v podobe satirickej skladby od českého pesničkára Nohavicu:
What Not to Wear
Ide o jednu z prvých módnych show, v ktorej dali účastníčkam kreditnú kartu, aby mohli zmeniť svoj šatník. Bolo to však naozaj tak? Tvorcovia síce poskytli určité množstvo peňazí, avšak nemuseli ste ich minúť. Pri nakupovaní sa okrem sumy za oblečenie ale z kreditky sťahovali aj dane. Tak účastník nikdy nevedel, koľko vlastne má ešte peňazí. A ako sa nakoniec podarilo dievčatám vystavať dokonalý outfit? Všetko, čo si kúpili im bolo prispôsobované na mieru profesionálnymi krajčírkami.
Hell’s Kitchen
Hlavný princíp tejto show bol veľmi jednoduchý. Dva tímy varia a súťažia proti sebe pod vedením nekompromisného šéfkuchára Gordona Ramsayho. Na súťažiacich však bol vyvíjaný neskutočný tlak, aby to pred divákmi vyzeralo, že je show plná napätia a emócií. Dokonca počas druhej sezóny tvorcovia priznali, že na začiatku boli v relácii iba štyria fajčiari. Na konci ich počet vzrástol až na 10. Aj toto teda svedčí o atmosfére, ktorá prebiehala počas nakrúcania.
Keeping Up with the Kardashians
Táto reality show preslávila sestry Kardashianové po celom svete. Novinárka Mariah Smithová však zverejnila princípy, ako vznik relácie prebiehal. Všetko v nej totiž funguje ako jednotný film. Má svoj začiatok, priebeh a koniec. Avšak udalosti, ktoré môžeme vidieť, nie sú na seba až tak kontinuálne viazané. Napríklad raz môžeme vidieť scénu, ktorá sa odohráva v novembri, ak sa to však tvorcom hodí, vzápätí tam vložia scénu, ktorá bola natočená v auguste. Všetko je prispôsobené tomu, aby zápletka pôsobila silnejšie.
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku