Vedci z univerzity Rice v americkom Texase uvažovali, ako by mohli prispieť k lepšej planéte. Ich najnovší objav je elektrokatalytický reaktor, ktorý je schopný premieňať oxid uhličitý, významný skleníkový plyn, na použiteľné tekuté palivo. Informuje o tom portál Digital Trends.
Ich reaktor dokáže premeniť oxid uhličitý na kyselinu mravčiu, ktorá je udržateľným zdrojom a s využitím obnoviteľných zdrojov energie by nezanechávala uhlíkovú stopu.
Súčasná výroba kyseliny mravčej je energeticky náročná a drahá. Rice University využíva bizmutový reaktor a elektrolyt v tuhom skupenstve, vďaka čomu je možné vylúčiť potrebu soli pri reakcii. Laboratórium dokázalo vyrábať kyselinu mravčiu nepretržite po dobu 100 hodín s iba malou degradáciou. To naznačuje, že by sa proces mohol rozšíriť a kyselina by sa mohla vyrábať aj priemyselne.
Kyselina mravčia by sa mohla stať alternatívnym pohonom pre vodíkové autá, keďže skvelo slúži ako zásobáreň pre vodík. Vodík je totiž veľmi reaktívny a musí byť umiestnený v špeciálnych nádržiach, pričom hrozí možnosť výbuchu. Ak je ale uchovaný v kyseline mravčej, tento problém odpadá a stáva sa oveľa prístupnejším palivom.
V praxi by to potom fungovalo približne tak, že koncentrovaná kyselina mravčia by sa zmiešala s látkami, ktoré z nej dokážu uvoľňovať vodík a ten by poháňal motor. Takéto motory majú ale zatiaľ malú účinnosť, čo súvisí so slabým stupňom vývoja v tejto oblasti. To by sa ale mohlo intenzívnym výskumom zmeniť.
Pri výrobe kyseline mravčej je, samozrejme, potrebná aj elektrická energia. Ak by sa ale využívala solárna či veterná energia, proces by mohol byť v podstate „čistý“ a bez uhlíkovej stopy, čo je aj cieľom vedcov.
Nahlásiť chybu v článku