Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov považuje aktuálne výmeny moderátorov v hlavných politických reláciách Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) za symbol úpadku záruk redakčnej nezávislosti verejnoprávnej televízie a rozhlasu na Slovensku.
Moderátorku televíznej politickej diskusie O 5 minút 12 a rozhlasovej politickej diskusie Sobotné dialógy Martu Jančkárovú a moderátora televíznej politickej relácie O 5 minút 12 Mareka Makaru odstránilo vedenie STVR z verejnoprávneho priestoru podľa asociácie presne tak, ako to predtým avizovali rôzni politici vládnej koalície, vrátane predstaviteľov ministerstva kultúry, a to ešte pred účelovou legislatívnou zmenou pôvodnej verejnoprávnej RTVS na štátnu, politicky podriadenú STVR.
Pochybné motívy
„Máme za to, že za odvolávaním moderátorov, a čo je horšie, za samotnými legislatívnymi zmenami a zánikom RTVS, sú len stranícke, politické, osobné a možno aj osobnostné motívy predstaviteľov vládnej moci. Nie ich odbornosť. Kto ďalší bude na rade? A z akých dôvodov?“ uviedol predseda slovenskej sekcie Asociácie európskych novinárov Ivan Brada. Zároveň označuje situáciu v STVR za vážnu.
Ohrozená je podľa nej redakčná nezávislosť, chýba vízia a verejnoprávny vysielateľ sa pomaly ale iste stáva čiernou ovcou medzi verejnoprávnymi inštitúciami v Európe. „Vedenie spravodajstva STVR je podľa nás voči neadekvátnym predstavám politikov bezmocné a nedokáže pred nimi svojich novinárov dostatočne ochrániť. Objavili sa podozrenia z viacerých zásahov do obsahu novinárskej práce,“ uviedol Brada.
V zhoršujúcej situácii už navyše oznámilo výpoveď niekoľko novinárov televíznej zložky spravodajstva. „Situácia, v ktorej sa novinári STVR nachádzajú, je frustrujúca a v niektorých prípadoch aj ponižujúca. Vyjadrujeme hlbokú solidaritu so zamestnancami a spolupracovníkmi STVR a sme pripravení sa na európskej úrovni zaoberať každým prípadom politických zásahov vo verejnoprávnom priestore na Slovensku, ale aj v širšom mediálnom a kultúrnom prostredí,“ dodal Brada.
Reaguje aj STVR
Slovenská televízia a rozhlas (STVR) sa dôrazne ohradzuje voči nekorektným vyjadreniam Asociácie európskych novinárov, že vedenie STVR malo „odstrániť moderátorov Martu Jančkárovú a Mareka Makaru z verejného priestoru“.
Uviedla to vo svojom stanovisku pre agentúre SITA. Rovnako sa STVR ohradzuje voči vyhláseniam asociácie, že „za odvolaním spomínaných moderátorov majú byť stranícke, politické, osobné či osobnostné motívy predstaviteľov vládnej moci“. Podľa verejnoprávneho telerozhlasu ide o špekulácie, ktoré sa absolútne nezakladajú na pravde.
Obaja moderátori naďalej zostávajú pracovať v STVR. „Marek Makara na vlastnú žiadosť prechádza do vysielania spravodajského okruhu :24 a Marta Jančkárová dostala od vedenia ponuku pracovať na iných projektoch. Ide o štandardné ľudské i manažérske rozhodnutia, ktoré nie sú v mediálnom priestore i akejkoľvek organizácii ničím nezvyčajným,“ informovala Andrea Pivarčiová, poverená vedením Sekcie marketingu a komunikácie STVR.
Zároveň zdôraznila, že odchod Mareka Makaru a Marty Jančkárovej z moderátorského postu relácie O 5 minút 12 prebehol korektne a bez akýchkoľvek politických zásahov. „Mrzí nás, že Asociácia európskych novinárov svojimi vyhláseniami vnáša do verejného priestoru nepravdivé informácie a snaží sa prostredníctvom nich navodiť dojem, že vedenie Slovenskej televízie a rozhlasu je ovplyvnené vládnou mocou. Zástupca generálneho riaditeľa STVR Igor Slanina pred pár dňami verejne deklaroval a garantoval, že to tak nie je,“ uvádza sa ďalej v stanovisku.
Komunikácia je pre Slaninu základ
Slanina sa podľa zaslaného stanoviska STVR od začiatku svojho dočasného mandátu snaží o otvorený dialóg so zamestnancami a prízvukuje, že komunikácia je pre neho kľúčová. Jeho prioritou je stabilizácia verejnoprávneho média – tak v televízii, ako aj v rozhlase. „V ostatnom období absolvoval aj niekoľko spoločných stretnutí a konštruktívnych diskusií na pôde spravodajskej redakcie, snaží sa o otvorený dialóg a vysvetľovanie jednotlivých krokov a postupov. Tieto vedú v prvom rade k nezávislosti, objektivite a profesionalizácii spravodajstva, ktoré považujeme za veľmi dôležitú súčasť verejnoprávneho média,“ informuje Slovenská televízia a rozhlas. Na záver dodala, že nepovažuje za šťastné, keď sa rozhodnutia, ktoré vedenie STVR realizuje, prezentujú v úplne iných súvislostiach, ktoré sa nezakladajú na pravde a škodia jej súčasnej snahe o stabilizáciu a profesionalizáciu.
Nahlásiť chybu v článku