Foto: Dejepis inak

Ak by sme povedali, že je potrebné vymenovať základné rasy človeka, asi každý by uviedol, že na svete existujú belosi, černosi, aziati a samozrejme ďalšie a ďalšie rozdelenia.

Čo by ste ale spravili, ak by sme povedali, že rasy vlastne neexistujú? Už v 50. rokoch 20. storočia sociálny antropológ Claude Lévi-Strauss povedal, že odlišnosť medzi ľuďmi závisí najmä na historických, geografických a sociálnych okolností a nie z rôznych fyziologických či z biologických daností ľudí bielej či inej pleti. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ešte jednoznačnejšie sa vyjadril známy genetik Adam Rutherford pre denník The Guardian. Ten povedal, že neexistuje žiadna esenciálna DNA, ktorá by definovala ľudí na základe farby pleti. A nie je to len on. Aj všetky ďalšie súčasné výskumy genetiky dávajú týmto tvrdeniam za pravdu. Existenciu rasy tak v podstate zamietajú. Rasa je teda skôr len akousi politickou, kultúrnou a ekonomickou koncepciou spoločnosti. Vo vede je tak rozdelenie podľa rasy neprávne.

Rozdelenie na rasy a z toho vyplývajúci rasizmus, je tak zakorenený najmä v spoločnosti. Známy je napríklad tiež myšlienkový experiment, ktorý toto dokáže veľmi pekne ilustrovať. Ten spočíva v takejto otázke: Ak by ste teoreticky boli bielej pleti, akú finančnú čiastku by ste boli ochotní investovať, aby ste sa zrazu premenili na černocha? A naopak. Ak by ste boli čiernej pleti, akú čiastku by ste boli ochotní investovať, aby ste sa stali belochom?

O tom, aký zmysel má tento experiment a o tom, ako vlastne rasizmus vznikol a kde má korene, sa už viac dozviete v najnovšom videu náučného Youtube kanálu Dejepis inak:

Pozri aj: Zvrátené predsudky a nechutná ideológia. Toto je 8 najlepších filmov o rasizme a zbytočnej nenávisti, ktoré musíte vidieť

Uložiť článok

Najnovšie články