Cieľom je takto odbremeniť turisticky lukratívnu Káhiru, o ktorej sníva celý svet. Zatiaľ o novom meste vieme, že Egypťania mu pripísali nudný názov „Nové administratívne hlavné mesto“.
Barcelona, Madrid, Londýn či Benátky. Všetky tieto mestá majú spoločnú jednu vec — pod náporom turistov praskajú ich historické centrá vo švíkoch a mnohé mestá pristúpili k opatreniam ako preľudnenosť, špinu a hluk v známych metropolách regulovať.
Egypt Vision 2030, ktorý čelí kritike
Ako informuje portál Dezeen, namiesto turistických poplatkov sa Egypt rozhodol odbremeniť Káhiru po svojom — na nezastavanej pôde vo výmere zhruba 700 štvorcových kilometrov buduje nové hlavné mesto. Nachádza sa pritom zhruba 40 kilometrov východne od Káhiry.
Stane sa z neho administratívne centrum africkej krajiny a po dokončení sa má stať miestom, ktoré ubytuje viac ako šesť miliónov ľudí. Do mesta už začali prúdiť prví obyvatelia a ako informuje CNN, prisťahovalo sa doň už viac ako 1500 rodín a do konca roka 2024 sa očakával nárast tohto čísla až na 10-tisíc.
Kritici mu vyčítajú, že realizácia projektu poslúži len ľuďom z vyšších sociálnych tried a že sa nemyslelo na ľudí s horším sociálnym zázemím. O monumentálnosti a prestíži napovedá návrh finančnej štvrte s najvyššou budovou v Afrike, rovnako ako návrh športovej štvrte, kde sa bude nachádzať štadión s kapacitou 93-tisíc miest.
Dokončené boli už mnohé kľúčové štruktúry, akými sú obrovský prezidentský palác a Veľká mešita. Návrh nového mesta má pomôcť odbremeniť Káhiru, ktorá dlhé roky bojuje s preľudnením.
Futuristický projekt v mnohom pripomína sci-fi filmy a jeho architektúru opisujú návštevníci ako „neofaraonický monument s brutalistickou energiou“, ktorý má v čomsi „autoritársku osobnosť“ a je náročné o ňom premýšľať bez pomyslenia na politický kontext v africkej krajine.
Nahlásiť chybu v článku