Miznúce ľadovce sú akýmsi synonymom klimatickej krízy. So stratou rozsiahlych bielych ľadovcových území sa vysporiadavame rôznym spôsobom. Globálne znižujeme množstvo vypúšťaných skleníkových plynov, aby sme spomalili ich roztápanie, Švajčiari zakryli svoj ľadovec vlnenou pokrývkou, Island venoval svojmu roztopenému ľadovcu pamätnú tabuľu. A Rakúsko svoj ľadovec ničí bagrami, stavajú tam totiž zjazdovku.
Rakúsko ničí jeden zo svojích horských ľadovcov, aby mohli vystavať nový lyžiarsky rezort. V ľadovcovej krajine plánujú vyrovnať oblasť o veľkosti 64 hektárov, čo predstavuje rozlohu, do ktorej by sa zmestilo 90 futbalových ihrísk. Pri stavbe nových budov budú musieť z celkového ľadu „odstrániť dve futbalové ihriská“ (1,6 ha). Ochranári a milovníci prírody s tým, samozrejme, nesúhlasia. Informuje o tom snowbrains.com.
Nádherná ľadovcová krajina Pitztal-Ötztal je územie, ktorého nadmorská výška začína na 830 m. n. m. a stúpa až k 3340 m. n. m. Tlak na využívanie potenciálu posledných alpských otvorených priestorov neustále rastie, no prirodzených a nerozvinutých oblastí v Rakúsku ostáva už len osem percent, čím dochádza k stretu záujmov.
Kritika z každej strany nepomáha
Vzácne biotopy budú musieť ustúpiť v dôsledku bagrovacích prác, výstavbe betónových plôch a novým budovám. Okrem cenných biotopov bude odstránený aj samotný ľadovcový vrchol. V ohrození je aj stav prirodzených vôd, ktorých odtok bude ohrozovať technické zasnežovanie, prechody a potrubia. Proti plánovanej výstavbe sa ohradili nielen miestni, ale aj svetoví ochranári.
„Inštalovať energeticky náročnú infraštruktúru na vrchol nedotknutého ľadovca je učebnicovou ukážkou zlyhania rakúskej environmentálnej politiky,“ vyjadril sa Svetový fond na ochranu prírody (WWF).
„Namiesto viacúrovňového prístupu k riešeniu otázok znečisťovania, krízy biosféry a klimatických zmien vidíme len ďalšie zlyhanie,“ doplňuje kritiku plánovanej výstavby Robert Renzler, generálny tajomník Rakúskeho alpského spolku.
„Je pre nás úplne nepochopiteľné, prečo je takéto ničenie schválené. Ľadovce sa nám roztápajú pod nohami a my sa teraz snažíme využiť vodu z potokov pre naplnenie nádrží k zasnežovaniu zjazdoviek,“ dodáva.
Stredísk bude ešte viac
Svetový fond na ochranu prírody pre Rakúsko ku kritike dopĺňa, že v dôsledku klimatickej zmeny by v Rakúsku v roku 2100 nemusel byť už žiaden ľadovec. A to by mal byť dostatočne silný dôvod na to, prečo by sme ľadovce mali chrániť a nie ich rozoberať. Navrhujú preto, aby bola ľadovcom zabezpečená prísnejšia ochrana.
Aj keď je prípad výstavby zjazdoviek na Pitztal-Ötztal výrazný, zďaleka nie je jediný.
Rakúsko plánuje v sezóne 2019/2020 realizáciu ďalších 27 podobných projektov. Projekty za zjazdovky a lyžiarske strediská sa plánujú, aby splnili požiadavky a túžby zimným rekreantom. Možno je najvyšší čas užívať si prírodu spôsobom, vďaka ktorému môže prosperovať aj samotná príroda a nie len úzka skupina developerov.
Nahlásiť chybu v článku