Niekedy zabúdame, aké jednoduché je vystaviť sa jedovatým rastlinám. O to viac, keď mnohé z nich pestujeme ako dekorácie v našich domovoch, či na základe využitia ich iných častí predpokladáme, že celá rastlina je jedlá. No a nakoniec, aj keď sme vo voľnej prírode ostražití, napríklad deti také byť nemusia, môžu podľahnúť zvedavosti a nutkaniu všetko vyskúšať. Aj tu platí, že nevedomosť neospravedlňuje a preto sa oplatí vopred vedieť spoznať rastliny, ktoré by nám mohli spôsobiť veľké nepríjemnosti.
Iskerník
Vyskytuje sa v miernom pásme severnej pologule, preferuje vlhké miesta. Obsahuje tekutinu, ktorá dráždi kožu a môže spôsobovať pľuzgiere. Ak príde do kontaktu so sliznicami, vyprovokuje kašeľ a iné dýchacie problémy. Ak sa dostane do očí, môže spôsobiť dočasné oslepnutie.
Rozpuk jedovatý
Vyskytuje sa v Európe, Ázii a Severnej Amerike, na miestach ako sú močiare či pri brehoch riek. Aj keď vôňou pripomína mrkvu a výzorom sa ťažko odlišuje od iných, jemu blízkych druhov, pre istotu je lepšie sa nedotýkať podobne vyzerajúcich rastlín rastúcich vo vlhkom prostredí. Otrava touto rastlinou môže viesť až k smrti. Symptómy tejto otravy zahŕňajú nevoľnosť, triašky a problémy so srdcom. Približne len 100-200 gramov je už dostatočné množstvo na usmrtenie kravy.
Baza čierna
Rastie v miernom pásme severnej pologule a v Austrálii. Snáď každý z nás už mal bazovú limonádu a aj keď to znie veľmi prekvapivo, v skutočnosti je jedovatá. Spôsobuje však miernejšie otravy a tie vznikajú len z konzumácie bobuli v surovom stave. Tepelne upravené plody bazy čiernej sú však zdravé. Otrava sa prejavuje ako bolesť hlavy, zoslabnutie, bolesti brucha a v ojedinelých prípadoch aj problémy s dýchaním, srdcom a záchvaty.
Oleander obyčajný
Táto rastlina sa voľne vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach. Používa sa ako okrasná rastlina. Práve pre jej lákavú vôňu a pôvabné ružové či biele kvety sa táto rastlina dostala do mnohých záhrad. Obsahuje však látky, ktoré ovplyvňujú pulz a tým môžu navodiť nevoľnosť, bolesti hlavy či dokonca smrť. Koluje príbeh, že Napoleonovi vojaci raz založili oheň z vetiev oleandru a upiekli si na ňom mäso. Niektorí z nich sa ráno už nezobudili.
Prilbica
Táto veľmi jedovatá rastlina rastie v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Jej výzor ulahodí oku a preto je často používaná na dekoratívne účely. Kedysi bola používaná na výrobu otrávených šípov. Dokonca aj včely sa môžu otráviť, ak túto rastlinu opeľujú. Prilbica dokáže človeku spôsobiť srdcovú arytmiu, znecitlivenie, zrakové problémy a neposlednej rade aj smrť.
Durman obyčajný
Táto rastlina rastie na mnohých miestach, ako v Amerike tak i v Európe či na juhu Ruska. Pripomína zemiaky či paradajky, čo je pochopiteľné, keďže je to ich blízky príbuzný. Navonok je to teda výzorom nenápadná rastlina, s trochu zvláštnymi plodmi, ktorej kvety majú omamnú vôňu. Obsahuje však alkaloidy, ktoré spôsobujú búšenie srdca, dezorientovanosť a delírium. Pri ťažkých prípadoch hrozí aj kóma alebo rovno smrť. Možno práve pre príznaky slabej otravy, bola táto rastlina veľmi obľúbená v šamanských rituáloch.
Boľševník
Rastie v miernom pásme Eurázie. Šťava z niektorých druhov tejto vysokej rastliny, napríklad u boľševníka obrovského, obsahuje fototoxické furanokumaríny a preto sa, ľudovo povedané, nemá moc rada so slnečným žiarením. Pokiaľ sa vám šťava z tejto rastliny dostane napríklad na ruku, umyte to a snažte sa aspoň dva dni nevystavovať postihnuté miesto slnku.
Prýštec
Tento rod, ktorý nájdeme takmer všade, obsahuje veľké množstvo druhov. Mnohé z nich sa na seba vonkoncom nepodobajú. Niektoré vyzerajú ako kaktus, iné ako kvety. Mnohé druhy pestujeme aj doma ako okrasné rastliny. Ich šťava však spôsobuje pľuzgiere, neskôr často spojené s opuchom a horúčkou.
Rebarbora
Táto rastlina bola kultivovaná v Európe, Rusku a USA. Tak isto ako baza, aj toto je prekvapivé, keďže konzumácia rebarbory rôznymi spôsobmi, či už ide o koláče, šaláty či len tak surovej, je veľmi rozšírená. Problém však nastáva, až keď si zahryznete do jej listov či koreňov. Obsahujú totižto množstvo kyseliny štavelovej. Tá môže spôsobiť pálenie v hrdle, štípanie v očiach, obličkové kamene, nevoľnosť a hnačku.
Ľuľkovec zlomocný
Ľuľkovec zlomocný sa vyskytuje na mnohých miestach po svete. Tento krík s čiernymi bobuľami a ružovkastými kvetmi obsahuje atropín, ktorý okrem iného rozširuje zreničky. V stredoveku boli preto kvapky z ľuľkovca zlomocného používané za účelom zatraktívniť oči. Otrava touto rastlinou spôsobuje búšenie srdca, sucho v ústach, halucinácie a v ťažkých prípadoch otravy aj stratu orientácie, kŕče, až dokonca aj smrť.
Ricín obyčajný
Rastie v tropickom, subtropickom ale aj miernom pásme. Kvôli svojmu jedinečnému výzoru je obľúbený ako okrasná rastlina. Okrem iného, práve z nej sa vyrába ricínový olej. Všetky toxíny sa však pri tepelnej úprave vyparia. Bez nej je ale smrteľne jedovatý a to redovšetkým jeho semená. Človeku stačí pre istú smrť skonzumovať iba 4-7 semien. Obsahuje totižto veľmi toxickú látku ricín, podľa ktorej sa aj nazýva, ktorá aj v malých množstvách spôsobuje nenavrátiteľné škody, keďže ničí tkanivá.
Bonus: Mucholapka
Dobre, táto konkrétna rastlina vás ani omylom nezabije. Živí sa skôr na niečom, čo by ste aj vy radi zabili úderom papuče o rýchlosti, ktorou mucholapka chňapne svoju korisť a to na hmyze rôzneho druhu. Tak či tak, táto rastlinka a jej spôsob chytania potravy je dostatočne desivý aj pre človeka.
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku