Foto: Artemka, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kým úrady konečne začali konať, pochybenie si vyžiadalo štyri ľudské životy.

Svoj domov neraz považujeme za to najbezpečnejšie miesto. Avšak pre obyvateľov jedného z obytných blokov sa ich domov zmenil, takpovediac, na ich hrob. Do stien jedného z bytov sa totiž dostal rádioaktívny materiál. Ľudia následkom ožiarenia zomierali na leukémiu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ľudia začali zomierať na leukémiu

Ako informuje Amusing Planet, budova číslo 7 na ulici Hvardijciv Kantemyrovciv (teraz známa ako Ulica Mariji Prymačenko) v Kramatorsku na Ukrajine bola najnovšou prístavbou bloku. Tento bytový komplex, vybavený výťahom a tečúcou teplou vodou, bol považovaný za luxus, aký sa v obytných budovách sovietskej éry bežne nevyskytoval.

Prvá rodina sa sem nasťahovala v roku 1980. Nemohli si priať viac. Boli to pravdepodobne najkrajšie byty v meste. Ich radosť však trvala krátko. Len rok po presťahovaní sa 18-ročnej dcére diagnostikovali leukémiu a o niekoľko mesiacov zomrela. Rodina sa sotva spamätala z tragédie, keď ich 16-ročný syn ochorel na rovnakú hroznú chorobu a krátko nato zomrel. Nasledovala ďalšia smrť – ich matka sa stala treťou obeťou leukémie.

Foto: Artemka, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pozostalí uvažovali, či byt nie je prekliaty. Lekári tri úmrtia na rovnaké ochorenie v rodine ale pripisovali dedičnosti. Rodina sa čoskoro odsťahovala a výkonný výbor mesta dal kľúče od bytu novým obyvateľom. V roku 1987 ich ale postihla tragédia. Dospievajúci chlapec v novej rodine zomrel na leukémiu a jeho mladší brat bol v kritickom stave v nemocnici. Zúfalý otec naliehal na úrady, aby spustili vyšetrovanie.

V stene našli rádioaktívnu kapsulu

Až o dva roky neskôr boli úrady presvedčené natoľko, že vyslali tím vyšetrovateľov. V byte objavili vysokú úroveň radiácie. Najmä v miestnosti, kde spali deti, bola radiácia nadštandardná. Ukázalo sa, že vychádzala zo stien. Obyvatelia budovy boli rýchlo evakuovaní a stena bola demontovaná. Kus betónu bol poslaný do Kyjevského inštitútu pre jadrový výskum, kde z neho vedci vybrali malú kapsulu obsahujúcu vysoko rádioaktívne cézium 137 (má viacero využití, v malých množstvách sa používa na kalibráciu prístrojov na meranie ionizujúceho žiarenia, je súčasťou prístrojov na meranie prietoku alebo hrúbky, a tiež niektorých vlhkomerov).

Cézium 137, foto: ENERGY.GOV, Public domain, via Wikimedia Commons

Podľa sériového čísla vyrytého v kapsule sa zistilo, že predmet sa stratil v kameňolome, z ktorého sa získaval materiál na stavbu bytu. Nešťastnou náhodou sa kapsula zmiešala s betónom a uviazla v stenách medzi bytmi číslo 85 a 52, v blízkosti postelí detí, čo viedlo k tragédii, pri ktorej prišli o život štyri osoby. Nakoniec sa zistilo, že sedemnásť ďalších osôb dostalo rôzne dávky žiarenia a museli ich ošetriť lekári.

Budovu nezbúrali a ľudia v nej žili aj naďalej, úroveň radiácie sa časom vrátila do normy. Vzhľadom na vojnový konflikt nie je jasné, či obytný blok stojí ešte aj dnes.

Uložiť článok

Najnovšie články