Ilustrácia k vojne svetov z roku 1906. Zdroj: Henrique Alvim Correa [Public domain], via Wikimedia Commons/Foto: archív TASR/AP

Orson Welles presvedčil ľudí o invázií mimozemšťanov a strhla sa panika.

Bola nedeľa 30. októbra 1938. V Európe už Hitler začínal spriadať svoje invázne plány a aj keď sa to ešte nevedelo, svet stál pred najväčším globálnym konfliktom a aj kvôli Mníchovskej dohode bol v napätí. Vtedy ešte v pokojnej Amerike si ľudia večer postupne sadali k rozhlasovým prijímačom a začali počúvať program, ktorý mnohým okamžite zmenil životy. Nastala panika, des a beznádej. Orson Welles rozpútal hystériu, ktorá neskôr vstúpila do dejín a ukázala, ako fake news či nepochopenie situácie dokáže ovplyvniť myslenie ľudí.

Článok pokračuje pod videom ↓

O 20:00 sa začínal na stanici CBS pravidelný cyklus dramatických programov. Moderuje ho mladý herec a režisér, vtedy iba 23-ročný Orson Welles. Začína rozhlasová inscenácia sci-fi románu Herberta Georga Wellsa Vojna svetov. Príbeh popisuje inváziu mimozemšťanov z Marsu. Welles ale príbeh zasadzuje do prítomnosti a celá inscenácia budí dojem bežného rozhlasového vysielania.

Začiatok hry

Na začiatku inscenácie bolo uvedené, že ide o rozhlasovú hru. Avšak mnohí Američania si stanicu naladili neskôr a vhupli tak do deja, ktorý im cez rozlasové prijímače tlmočí skazu Ameriky a celého sveta inváziou, proti ktorej sa nedá bojovať.

Prvých 12 minút hry totiž pôsobí, ako keby pokračovalo pôvodné vysielanie, program striedajú piesne či počasie. Potom ale moderátor začína upozorňovať na nečakané odohrávajúce sa udalosti.

Orson Welles po rozhlasovej hre. Foto: The Evening Journal, Washington, Iowa (no photo credit given) [Public domain], via Wikimedia Commons
Nasleduje interview s astronautom, ktorý opisuje ohnivé záblesky na Marse. Neskôr prichádza správa o páde meteoritu. Po hudobnej prestávke sa uvádza, že nejde o meteorit, ale o 15 metrové kovové teleso mimozemského pôvodu.

Dámy a páni, mám pre vás dôležitý oznam. Aj keď sa to môže zdať akokoľvek neuveriteľné, vedecké dôkazy i naše vlastné pozorovanie vedú k domnienke, že podivné bytosti, ktoré dnes večer pristáli v poľnohospodárskej oblasti New Jersey, sú predvojom inváznej armády z planéty Mars!“ informuje z rádioprijímačov hlas Orsona Wellesa, ktorý vystupuje v úlohe reportéra Carla Phillipsa, uvádza hnonline.sk.

Ilustrácia k vojne svetov z roku 1906. Zdroj: Henrique Alvim Correa [Public domain], via Wikimedia Commons

Dej sa čoraz viac dramatizuje. Prichádzajú opisy stretu s mimozemšťanmi. „Je ich veľmi veľa, sú veľkí, ich mokrá koža sa leskne, majú škaredé pohľady a z papúľ v tvare písmena V sa ozýva syčanie.“

Objavujú sa aj prvé obete. Minister vnútra podáva svoje prehlásenie ku krízovej situácii. Komentátor upokojuje ľudí, aby nerobili paniku. Vzápätí však vyhlási, že Marťanov nedokáže zastaviť polícia ani vojsko.

V priebehu trištvrte hodiny vysielania už stihnú mimozemšťania okupovať takmer celé USA a zabíjajú ľudí. Opisuje sa boj armády s mimozemšťanmi, spomínajú sa tisíce mŕtvych ľudí zabitých svetenými lúčmi marťanských zbraní. „Je potrebná evakuácia, opustite New York,“ hlása Welles do mikrofónu.

Ilustrácia k vojne svetov z roku 1906. Zdroj: Henrique Alvim Correa [Public domain], via Wikimedia Commons

Posledné prerušenie reportáže z bojiska sa týka hlásenia, že ľudia majú opustiť domovy, vymenuje pár ešte použiteľných diaľníc a sucho konštatuje, že proti plynu, ktorým Marťania útočia, nepomáhajú ani plynové masky…

Dopad vysielania

Rozhlas v ten večer počúvalo 6 miliónov ľudí. Z nich 28 % považovalo vysielanie za reálne spravodajstvo a 70 % prepadlo strachu a panike. Až 1,2 milióna ľudí doslova podľahlo rezignácii zo situácie. Fikciu nepochopili najmä tí poslucháči, ktorí zapli prijímač v priebehu hry (až 61 %).

Tento veľký počet narastal ako snehová guľa. Každý, kto prepol na CBS a preľakol sa, ihneď volal niekoľkým svojim známym, aby začali počúvať tiež. Preto väčšina ľudí nepočula upozornenie v úvode, že ide len o inscenáciu. Čo je však nepochopiteľné, 20 % ľudí naletelo, aj keď program počúvali od začiatku.

Orson Welles na stretnutí s novinármi vysvetľuje, že nikto v rozhlase netušil, že vyvolajú paniku. Foto: Acme News Photos [Public domain], via Wikimedia Commons
V New Jersey vydesení civilisti upchali diaľnice, keď sa snažili uniknúť Marťanom. Ľudia prosili políciu o plynové masky, aby ich zachránili pred toxickým plynom a požiadali elektrické spoločnosti o vypnutie prúdu, aby mimozemšťania nevideli svetlá domov a pouličného osvetlenia.

Jedna žena vstúpila do kostola v Indianapolise, kde sa konali večerné bohoslužby a kričala: „New York bol zničený! Je tu koniec sveta! Choďte domov a pripravte sa na smrť!“

Rozhlasová hra ukázala, ako dokázali ľudia v tej dobe rýchlo podľahnúť panike a to aj napriek tomu, že dej bol dosť nepravdepodobný a v ich okolí, okrem paniky ostatných ľudí, sa vlastne nič nedialo. Aj vďaka tomu, ako dokázala hra manipulovať s verejnosťou, sa dostala do histórie a dokonca sa o nej vyučuje na vysokých školách ako príklad, že fake news naozaj dokážu hýbať masami.

Orson Welles na stretnutí s novinármi vysvetľuje, že nikto v rozhlase netušil, že vyvolajú paniku. Foto: The Express [Public domain], via Wikimedia Commons
Orson Walles tvrdil, že nečakal takýto efekt a že nastane panika. Celá hra ho ale poriadne spropagovala. Aj vďaka nej získal zmluvu na tri filmy. Hneď jeho prvý debutový film – Občan Kane sa stal veľmi slávnym a stal sa jedným z najlepších filmov v histórii.

Vojna svetov

Ak by ste si chceli pozrieť Vojnu svetov, čoskoro budete mať možnosť. Očakávaná sci-fi dráma prichádza premiérovo do strednej a východnej Európy prostredníctvom televízneho kanálu Epic Drama. Dvojdielny film sa bude vysielať dva večery za sebou, a to 20. a 21. decembra o 21:00.

Nová adaptácia sleduje osudy Georga (Rafe Spall) a jeho partnerky Amy (Eleanor Tomlinson), ktorí sa postavia spoločenským konvenciám a snažia sa začať spolu nový život po tom, ako sa George rozhodol opustiť svoju manželku. V tom istom čase na lúku u Horsellov v grófstve Surrey dopadne obrovský meteorit. Rupert Graves stvárňuje Fredericka, Georgeovho staršieho brata, a Robert Carlyle si zasa zahrá rolu astronóma a vedca Ogilvyho. Vojna svetov ukazuje osudy postáv za silnejúceho teroru mimozemských útočníkov a ich boj o život tvárou v tvár nepriateľovi, ktorý sa vymyká ich chápaniu.

Režisér Craig Viveiros ku svojej verzii Vojny svetov povedal: „Nesmrteľný román H. G.Wellse bol sfilmovaný veľakrát, ale vždy v súčasnom a aj v rýdzo americkom podaní. Toto je prvá verzia zasadená do prostredia Londýna a okolitých grófstiev Eduardovej doby.“

Uložiť článok

Najnovšie články