Napriek tomu, že veľké množstvo ľudí vynakladá nemalé úsilie na záchranu ohrozených druhov zvierat, niektorí urobia pre zárobok čokoľvek. Ohrozené sú však už nielen zvieratá, ale aj ľudia, ktorí sa ich snažia ochrániť.
V boji proti pytliakom
Faustine Sanka, vodca dediny Gijedabung v Tanzánii chcel zabrániť tomu, aby pytliaci zabíjali zvieratá v Národnom parku Tarangire. Nanešťastie, stal sa kvôli tomu ich ďalšou obeťou. Sanka bol naposledy videný, ako 9. februára o šiestej večer odchádzal zo svojho domu na motorke. Späť sa však už nikdy nevrátil, skupinka ozbrojených pytliakov ho zabila, odsekla mu hlavu a nechala ho pohodeného v parku. Telo 59-ročného muža sa našlo o niekoľko dní neskôr, 14. februára v oblasti parku Gurusi, keď časť jeho pozostatkov už skonzumovali zvieratá.
I went to Tarangire this Saturday, only saw elephants and giraffes #TanzaniaUnforgettable pic.twitter.com/GIkcIuy9jN
— Arafat A H (@Arafat__AH) February 18, 2019
Výsledky vyšetrovania
Veliteľ miestnej polície, Agostino Senga verejnosti oznámil, že telo bolo nájdené s oddelenou hlavou a vyjadril sa, že zadržali 19-ročného mladíka menom Limito Lebangu. Vo veci ho vypočúvajú, no je jasné, že Faustine Sanka prišiel o život, lebo bojoval proti pytliactvu a tí, ktorí v ňom majú prsty, sa mu takýmto mimoriadne krutým spôsobom pomstili za to, že im marí biznis. Súčasťou skupiny, ktorú Sanka nahlásil polícii, bol aj spomínaný Lebangu.
Priznanie Lebangu
Lebangu sa k zabitiu priznal a potvrdil, že nebol sám, ale pri vražde mu asistovalo niekoľko komplicov. Senga dodal, že Sanka bol zavraždený brutálnym spôsobom, hlavu mu od tela oddelili ostrým predmetom a telo následne zabalili do igelitu. Motorku, na ktorej opustil svoj domov, ponechali pytliaci vedľa tela. Senga dodáva, že aj keď sa Limito Lebangu k ohavnému skutku priznal, vyšetrovanie neskončí. Budú v ňom pokračovať dovtedy, kým sa polícii nepodarí usvedčiť a obviniť aj ostatných páchateľov.
Zebras enjoy water at Lake Manyara national parkhttps://t.co/l0XRjlFGSm pic.twitter.com/4Tu0uRaCPh
— Congema Safaris (@congemasafaris) March 26, 2018
Nad pytliakmi úrady prižmurujú oči
Pytliactvo je v jednom z najväčších národných parkov mimoriadne obľúbenou zárobkovou činnosťou. Medzi rokmi 2012 až 2017 bolo v Tarangire za nelegálny lov zvierat zatknutých 1 063 pytliakov, pričom obrat dosiahnutý predajom častí zvieracích tiel, dosiahol závratnú sumu. Najviac ohrozená je podľa správ ohrozená populácia slonov, oveľa lepšie však na tom nie sú ani iné ohrozené druhy. Aj keď sa mnohí snažia proti pytliactvu bojovať, nie je to ľahké, oči totiž neraz prižmúria aj úrady, láka ich totiž vidina zárobku.
allthatisinteresting, thecitizen
Nahlásiť chybu v článku