Foto: Pexels

Pytliaci na Sumatre chlandokrvne zabíjajú matky orangutanov, aby mohli predávať osirelé mláďatá.

Na Sumatre je síce zakázané držať orangutany ako domácich maznáčikov, no aj napriek tomu sa nájde na ostrove pár vyvolených, ktorí ich držia v klietkach, ako symbol spoločenského postavenia. Proti takýmto ľuďom doposiaľ neboli vyvodené žiadne dôsledky a to aj napriek opakovaným kampaniam. Je to tak práve z dôvodu, že väčšina z ľudí, ktorí držia orangutany v klietkach, majú priveľa moci na to, aby bola obrátená proti nim.

Článok pokračuje pod videom ↓

Orangutany v indonézskych dažďových pralesoch sú nesmierne zraniteľné, pretože za posledné dve dekády bola zničená značná časť ich prirodzeného prostredia. Lesov ubúda najmä kvôli infraštruktúre, palmovému oleju a farmárom. Z týchto dôvodov sú orangutany čoraz bližšie k ľuďom. Toto samozrejme zneužívajú pytliaci, ktorí chladnokrvne vraždia orangutanie matky, aby mohli predávať ich mláďatá.

Problém je v systéme

Rôzne charitatívne organizácie naprieč Sumatrou aktívne pracujú na tom, aby tieto mláďatá zachránili a dolapili ľudí, ktorí sa priživujú na ich nešťastí. Vládni zamestnanci, členovia parlamentu, armády a polície. Tí všetci sú na vine, keďže sú to práve oni, kto drží orangutany v zajatí. Zároveň sú to práve oni, kto drží moc a preto je veľmi ťažké sa s týmto problémom potýkať.

Napriek tomu existujú početné organizácie dobrých ľudí. V reportáži BBC jeden z dobrovoľníkov objasnil, že títo ľudia si myslia, že držia orangutany z lásky k nim. Skutočnosť je však taká, že ozajstná láska neznamená vlastniť, ale nechať ísť. Dobrovoľnícke organizácie na Sumatre ukazujú, čo to naozaj znamená milovať zvieratá a snažia sa im dať šancu na život v divočine.

Smutná realita

BBC tiež odhaľuje príbeh trojročného mláďaťa menom Bom Bom, ktorý bol odobratý jeho ľudským majiteľom, ktorí ho tri roky držali v klietke a púšťali ho von len cez víkendy. Zo záberov je jasné, že lúčenie bolo ťažké aj pre mláďa aj pre jeho ľudskú majiteľku. Čo však zo strany ochranárov vyzeralo ako kruté oddelenie, bolo v skutočnosti to najlepšie, čo sa mladému opičiakovi mohlo stať. Ten bol síce držaný v klietke, no život s jeho ľudskou rodinou bolo to jediné, čo stihol za svoj krátky život spoznať.

Organizácia Save The Orangutan odhaduje, že každý rok je na svete zajatých a zabitých viac než 6-tisíc ľudoopov kvôli ľudom, ktorí ich predávajú na čiernom trhu. Až 70% z týchto ľudoopov sú orangutany.

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články