Obyvatelia moldavského regiónu Podnestersko čelia mrazivému začiatku roku 2025. Po tom, čo Rusko zastavilo dodávky plynu do tejto separatistickej republiky, nemajú kúrenie ani teplú vodu.
Podnestersko je akýsi odštiepený región Moldavska. Ide v podstate o samostatný, hoci neuznaný štát, spriatelený s Ruskom. A aby toho nebolo náhodou málo, jeho obyvatelia čelia tiež rozsiahlemu nedostatku elektriny. Úrady v Podnestersku, ktoré bolo desaťročia zvyknuté na prakticky bezplatné energie z Ruska, boli nútené zatvoriť tamojšie továrne a školy. Obyvateľom odporučili, aby zbierali palivové drevo a kúrili v peciach.
„Vo vnútri máme 16 stupňov Celzia. Máme na sebe množstvo vrstiev oblečenia. Snažíme sa piť teplý čaj a teplú vodu. A byť doma pod prikrývkou,“ povedala v telefonickom rozhovore pre agentúru AFP 58-ročná učiteľka Svetlana Gazul. Tá žije v Grigoriopole, asi 10-tisícovom meste na brehu rieky Dnester, ktorá oddeľuje prevažne rusky hovoriace územie Podnesterska od zvyšku Moldavska.
Hrozí kolaps
V súčasnosti majú niektorí obyvatelia dostatok plynu do kachlí, ale nie na ústredné kúrenie alebo teplú vodu. Úrady tvrdia, že tieto zásoby na varenie vystačia nanajvýš mesiac. Elektrina je na prídel a na celom území sú zavedené štvorhodinové výpadky prúdu. Podľa úradov masívne používanie elektrických ohrievačov do zásuvky posunulo rozvodnú sieť zo sovietskej éry na pokraj kolapsu.
Niektorí ľudia podľa úradov zomreli na otravu oxidom uhoľnatým po tom, ako nechali cez noc zapnuté kachle, vrátane staršieho páru. Niektorí obyvatelia sa obávajú, že situácia môže viesť až k nedostatku potravín. „Zatiaľ všetko (v predajniach) je. Ale čo to bude o týždeň alebo dva týždne? Každým dňom sa situácia mení. Chlieb je k dispozícii len ráno. Ak si ho nestihnete kúpiť, večer už nezostane,“ povedala 64-ročná riaditeľka školy s rumunským jazykom v Grigoriopole Eleonora Cercavschi.
Napriek tomu, že celú situáciu má na svedomí Rusko, predstavitelia Podnesterska odmietli ukázať prstom na Moskvu a namiesto toho obviňujú moldavskú vládu v Kišiňove. Rusko začiatkom roka prerušilo dodávku plynu pre finančný spor s moldavskou vládou v Kišiňove. V ten istý deň Ukrajina ukončila dohodu týkajúcu sa tranzitu plynu s ruským Gazprom.
Zvyšná časť Moldavska si zabezpečila dodávky elektriny zo susedného Rumunska. Ruský zemný plyn do nej už predtým neprichádzal, no stále sa pri výrobe elektriny spoliehala na hlavnú elektráreň na území Podnesterska, zásobovanú plynom z Ruska.
Nahlásiť chybu v článku