Rozsiahla Sibír ukrýva okrem obrovského nerastného bohatstva aj mnoho zaujímavých miest. Keď sa povie Sibír, predstavíme si nikde nekončiacu nehostinnú a snehom pokrytú tajgu, kde teploty spravidla nepresiahnu ani počas najteplejších dní veľmi krátkeho leta 20°C. A napriek tomu sa v jej útrobách ukrýva púšť. Jedna z najmenších a najchladnejších piesočných na Zemi.
Uprostred sibírskej tajgy by púšť nikto nehľadal. A predsa sa tam jedna nachádza. Nazýva sa Chara a patrí k najmenším púštnym oblastiam na svete. Krajina je posiata pieskom na území s rozmermi asi 3×6 km, ktoré ohraničujú zo všetkých strán borovicové a smrekové lesy s rešeliniskami. Žiadna prechodná zóna neexistuje. Les a za jediný krok ste na púšti.
Duny, lesy a horské ľadovce
Púšť Chara leží v Zabajkalskej oblasti uprostred vrcholov a hrebeňov pohorí Kodor a Udokan a pomenovaná je po rovnomennej rieke, ktorá oblasťou preteká. Chara je unikátna práve pre svoju polohu a scenériu, ktorú ponúka. Z piesočných dún ponúka pohľad na miniatúrnu púšť, večne zelené sibírske lesy a snehom pokryté 3000 metrov vysoké vrcholy okolitých hôr. Žiadne ťavy typické pre púštne oblasti tu nehľadajte. Natrafiť ale môžete na soby.
Vedci predpokladajú, že sa na mieste, kde sa dnes rozprestierajú piesočné duny, kedysi nachádzalo ľadovcové jazero vytvorené alpským ľadovcom pohoria Kodar. Po ústupe ľadových dôb však jazero zmizlo a veterná erózia postupom času vytvorila na tomto mieste púšť. Dnes sa najbližší alpský ľadovec nachádza iba 40 km ďaleko od týchto piesočných dún.
Priveľa vody
Na záver treba ešte dodať, že Chara v skutočnosti nie je tak celkom púšťou. Aj keď sa definície púštnych oblastí v mnohom odlišujú, všeobecne sa uznáva za púštnu oblasť, s menej ako 250 mm zrážok za rok. Na piesočné duny uprostred Sibíri však spadne v priemere 350 mm zrážok ročne a z definície sa preto vymyká. Pri pohľade na Charu však iné pomenovanie ako púšť neexistuje.
earthobservatory.nasa.gov, russiatrek.org, amusingplanet.com
Nahlásiť chybu v článku