Foto: vancurlis_photography, Miroslav Žmijovský (Instagram)

Puchmajerovej jazierko sa nachádza v lesoch Oravskej Magury. Prístup k nemu je však zakázaný.

Jedinečné miesto, ktoré svojou atmosférou pripomína jazero uprostred nekonečných škandinávskych či kanadských lesov. Nachádza sa na severe Slovenska, v pohorí Oravská Magura, neďaleko jej najvyššieho vrcholu Minčol. V nadmorskej výške vyše 1200 metrov, uprostred ihličnatého lesa, sa tu nachádza rozprávkové rašelinové jazierko. Navštíviť, ho však nemožno. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Puchmajerovej jazierko. Tak sa nazýva neveľké, skôr malé, rašelinové jazierko v Oravskej Magure neďaleko vrcholu Minčol pomenované po významnej českej botaničke Marii Puchmajerovej. Napriek neveľkej ploche je rašelinové jazierko poriadne hlboké a to 5-6 metrov. V jeho útrobách sú jasne viditeľné staré kmene veľkých stromov, ktoré celej tejto lesnej čistine pridávajú ešte zaujímavejšiu atmosféru. Voda v rašelinových jazerách je totiž úplne čistá a priezračná.

Puchmajerovej jazierko je typické rašelinisko. Ide teda o trvalo zamokrenú pôdu, v tomto prípade aj s jazierkom, kde sa darí najmä bujnej hydrofilnej vegetácii. V samotnej vode, pre nedostatok kyslíka rastliny neprežijú. Namiesto toho, všetky organické zvyšky odumierajú a postupne sa rozkladajú. Z hľadiska ochrany prírody sú rašeliniská v našej krajine najohrozenejším ekosystémom. Práve preto sa k Puchamajerovej jazierku nedostanete.

Rašelinové jazierko v Oravskej Magure je totiž chráneným územím so štvrtým stupňom ochrany. Ten, okrem iného, zakazuje i pohyb mimo vyznačených turistických a náučných chodníkoch. A keďže k jazierku žiadna oficiálna trasa nevedie, je prístup k Puchmajerovej jazierku zakázaný. Predmetom ochrany na tomto mieste je najmä slatinná vegetácia s výskytom niekoľkých veľmi vzácnych druhov rastlín.

Vstup k Puchmajerovej jazierku je teda možný len v sprievode osoby s povolením, či po získaní povolenia od orgánov štátnej prírody. Veríme, že ako zodpovední turisti, budete ochranu najohrozenejšieho ekosystému našej krajiny rešpektovať a namiesto tohto miesta, siahnete po iných rašeliniskách na Slovensku, kde je prístup povolený. Na Hornej Orave je to napríklad rašelinisko Spálený Grúnik neďaleko obce Mútne.

Pozri aj: Zabudnite na Slovenský raj či Bojnický zámok. 10 ďalších „tajných miest“ na Slovensku, ktoré nikto nepozná, no oplatí sa ich navštíviť

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články