Niektorí sa chorým zmýšľaním prejavujú už od detstva, iní sú zdanlivo neškodní a až v dospelosti sa naplno rozvinie ich chorobný potenciál. Nech sa však zlo v človeku objaví kedykoľvek, vo forme, v akej ho predviedol Charles Manson a jeho kult, je neodpustiteľné.
Matka alkoholička a zlodejka
Charles Milles Manson (pôvodne Maddox) sa narodil 12. novembra 1934. Jeho matkou bola len 16 ročná Kathleen Manson-Bower-Cavender, otca Charles nepoznal. Kathleen nebola príkladnou matkou, často ho nechávala s pestúnkami, zatiaľ čo sa oddávala alkoholickým radovánkam. V roku 1939 napokon skončila vo väzení za krádež. Po troch rokoch ju prepustili, no alkoholu a kradnutia sa nevzdala. Trikrát sa vydala a na Charlesa nemala príliš veľa času, rozhodla sa preto, že ho pošle do školy pre mladých delikventov.
Manipulant už v 6 rokoch
Aj keď to možno málokto postrehol, narušená osobnosť sa u Mansona prejavovala už v detstve. V čase, keď ho matka poslala do školy pre delikventov, trávil Vianoce u strýka a tety, zo školy totiž ušiel, no Kathleen ho odmietla a odviezla ho späť. Počas Vianoc ukradol zbraň a ani v škole nebol práve ukážkovým žiakom. Už ako 6 ročný si naverboval skupinku nasledovníkov, zvyčajne dievčat, ktoré na príkaz zbili kohokoľvek, kto na Mansona krivo pozrel. Avšak vždy, keď došlo na obvinenia, Manson tvrdil, že dievčatá konali z vlastnej vôle a on s útokom nemá nič spoločné, čo je jasná známka psychopatickej manipulácie.
Musel sa o seba postarať sám
Napriek takejto zábavke ho škola nebavila a keď ušiel definitívne, k matke ani k iným príbuzným sa už nevrátil. Prenajal si izbu a živil sa krádežami. Netrvalo dlho a chytili ho, neputoval však do väzenia ale do prevýchovného zariadenia. Manson sa neskôr vyjadril, že to bolo peklo, vrstovníci ho znásilňovali, zatiaľ čo personál sa prizeral. Mnohokrát sa Manson nevedel fyzicky brániť, bránil sa teda tým, že predstieral šialenstvo. Aj z tohto zariadenia ušiel a ukradol auto, následkom čoho bol opäť chytený.
Antisociálna porucha osobnosti
Až v tomto štádiu začali úrady zvažovať, či je Manson po mentálnej stránke v poriadku a podrobili ho testovaniu. To preukázalo, že jeho IQ sa nachádza v hladine tesne nad priemerom, no ukázalo sa, že trpí antisociálnou poruchou osobnosti. Netrvalo dlho a od krádeží sa Manson dopracoval k násiliu na ľuďoch, v roku 1951 totiž znásilnil chlapca. Opäť skončil v nápravnom zariadení, odkiaľ ho po niekoľkých rokoch prepustili.
Manželky a prostitútky
Po prepustení Manson prisľúbil, že bude sekať dobrotu a dokonca sa oženil s Rosalie Jean Willisovou, ktorá čoskoro otehotnela. Sľub mu však dlho nevydržal, nech bol trest akýkoľvek, Manson sa vždy vrátil ku krádežiam, drogám a k násiliu, ktoré sa stupňovalo čoraz viac. Kým bol Manson vo väzení, Rosialie sa s ním rozviedla, no netrvalo dlho a Manson sa oženil opäť, aj keď dôvody sú otázne. V čase, keď sa Manson druhýkrát oženil, totiž využíval ženy ako prostitútky, za čo sa opäť dostal do problémov.
Krádeže, drogy a násilie
Napokon sa s Mansonom rozviedla aj jeho druhá manželka a väzenie sa stalo jeho druhým domovom. Napriek všetkému však Manson ženy priťahoval podobne, ako svetlo priťahuje nočné motýle. Charles okolo seba začal zhromažďovať skupinku, z ktorej neskôr vznikol neslávne známy kult. Čím to je, že zločinec obvinený z krádeží, znásilnenia a ďalších zločinov vôbec niekoho priťahoval?
Afton Burtonová
Manson ľudí nielen priťahoval, ale dokázal ich zmanipulovať do takej miery, že pod jeho vplyvom sa neštítili ani tých najodpornejších zločinov, vrátane vraždy tehotnej ženy. Manson totiž nikoho nezabil priamo, na vraždy však naviedol členov tzv. „rodiny“. Dokonca aj v starobe, odsúdený na doživotie vo väzení dokázal poblázniť davy fanúšičiek a v roku 2014 sa dokonca opäť oženil len s 26 ročnou Afton Burtonovou. Afton bola Mansonom fascinovaná už ako teenagerka a ich vzťah trval údajne až 10 rokov, opäť je však otázne, do akej miery bol účastníkom vzťahu aj Manson.
Obete hybristofílie
Manson nebol jediný nebezpečný jedinec, ktorý fascinoval a priťahoval davy ľudí, vedci preto tento jav pomenovali „hybristofília“. Skupina psychiatrov sa domnieva, že pri takýchto vzťahoch nie je narušený len samotný zloduch, v tomto prípade Manson, ale aj ženy, ktoré túžili po jeho blízkosti a urobili pre neho čokoľvek, o čo zažiadal. Ide o akýsi fetiš, ktorého objektom bol v tomto prípade Charles Manson a skupinka ľudí, ktorá ho obklopovala, bola vyslovene závislá od jeho uznania.
Prečo ho ľudia milujú?
Sheila Isenberg o tomto jave napísala dokonca knihu s názvom Women Who Love Men Who Kill, v rámci ktorej vyspovedala 30 žien vydatých za väzňov odsúdených na doživotie. Ukázal sa opakujúci sa vzorec, a to násilie páchané na ženách. Paradoxne, ženy sa mužov za mrežami neštítili, ale prišli im ako najbezpečnejšia možná voľba. Okrem toho, vzťah s psychopatom ako je Manson, poskytoval ženám pocit vyššej sebahodnoty, človek, o ktorom hovorí celý svet, si predsa nevyberie len tak kohokoľvek.
Spasiteľský komplex
Názory psychológov sa však rozchádzajú, niektoré ženy obklopujúce Mansona totiž boli vzdelané, úspešné, mali zdravé sebavedomie a bez histórie zneužívania v rodine. Zrejme však trpeli spasiteľským komplexom a dúfali, že svojou láskou Mansona zachránia. Ďalším možným dôvodom je rebélia, potreba vybočiť z rutiny a zažiť vzrušenie, napríklad vo forme vzťahu so zločincom.
Vtedy v Hollywoode
Fascinácia zločincami sa však netýka len žien, ale aj mužov. Príkladom je Marylin Manson, ktorý sa pri výbere umeleckého mena inšpiroval práve Charlesom Mansonom a Guns ‚n‘ Roses napísali o manipulátorovi pieseň. Okrem toho, Manson sa stal inšpiráciou aj pre nejeden dokument či film. Príkladom je film Quentina Tarantina, Vtedy v Hollywoode, ktorý si diváci budú môcť v kinách pozrieť už o niekoľko dní.
psychologytoday, medium, wikipedia, ibtimes
Nahlásiť chybu v článku