V predošlom článku sme sa zamerali na náprotivkove oči a všetko, čo si na nich máme všímať a teraz sa zameriame na ústa. Takmer všetko, čo používame, prechádza cez ústa. Tam sa presne prefiltruje, čo je pre nás dobré a čo nie. Všetko, čo naše chuťové bunky neakceptujú, odmietneme, vypľujeme alebo prehltneme proti svojej vôli. Či niečo prehltneme dobrovoľne alebo s odporom, odzrkadlí sa na našej tvári, predovšetkým v oblasti pier. Preto by sa do našej pozornosti malo dostať svalstvo okolo úst.
Ústa zaujímajú centrálnu úlohu pri komunikácii – verbálnej, ale aj neverbálnej. Pri prijímaní informácií ústa reagujú rovnako ako pri prijímaní potravy. Ak je toho na ne priveľa, ak sa pokúša dovnútra preniknúť viac informácií, ako sa dá na jedenkrát spracovať, otvoria sa, aby sa odľahčili. Rovnako sa môžu otvoriť, keď chcú prijať viacej. Ústa otvárame aj keď žasneme a keď nás niečo prekvapí. Takže vždy, keď potrebujeme viacej času, aby sme niečo spracovali, prejavíme to otvorením úst. Je to rovnaké ako pri očiach. Tiež sa rozšíria, aby prijali viacej informácií.
Experiment so sánkou
Otvorte ústa a nechajte sánku zvesenú. Ostaňte v tejto pozícii. Doširoka otvorte oči. A teraz počítajte: Koľko je 7 x 8 + 12? Na riešenie budete potrebovať oveľa viac času ako inokedy, keď budete rátať s otvorenými ústami. A budete mať nutkavý pocit zatvoriť ich, aby ste úlohu mohli riešiť. Prečo je to tak?
Poučenie z tohto experimentu si môžeme zhrnúť nasledovne – naše myšlienky nevplývajú len na naše telo (padne nám sánka), ale naše držanie tela ovplyvňuje to, ako myslíme (naše myslenie zablokuje padnutá sánka). Ak sa s niekým rozprávame a na tvári sa mu objaví tento výraz, nie je v tej chvíli schopný prijať viac informácií. Mali by sme urobiť pauzu a počkať, kým spracuje všetko, čo sa dovtedy povedalo.
Ak otvorené pery poukazujú na túžbu po ďalších informáciách, pevne stisnuté pery značia presný opak. Stisneme ich vtedy, ak už nechceme prijať viacej alebo niečo akceptovať. Takto zreteľne vyjadrujeme odmietanie. Funguje to aj opačne: nielenže sa takto odblokujeme od ďalšieho prívalu slov iných ľudí, ale týmto spôsobom sa aj sami prinútime ďalej sa nevyjadrovať. Stisnuté pery poukazujú na odmietnutie v čistej forme.
Ďalším prejavom úst je zahryznutie do pier. Medzi zuby môžeme stlačiť len jednu peru alebo vtiahnuť obidve a hrýzť si do nich. V oboch prípadoch chceme sami sebe zabrániť hovoriť. Radšej si pery zablokujeme skôr, ako by nám vykĺzlo niečo, čo nechceme povedať. Toto signalizuje: „Vedome sa ovládam a radšej nič nepoviem“. Zahryznutie do pier môže poukazovať aj na neistotu, pretože dotyčný si možno nie je istý, či chce niečo povedať alebo predsa len radšej nie, a predbežne si zvolil mlčanie.
Aj úsmev človeka môže byť rôznorodý a dá sa vysvetliť pozorným sledovaním. Pri úsmeve vyťahujeme kútiky nahor – ale to nie je všetko. Úsmev môže znamenať mnohé. Preto pozor, úprimný úsmev trvá spravidla dlhšie ako falošný. Rovnako ten falošný ukončíme oveľa prudšie, pravý úsmev mizne pozvoľnejšie. Falošný úsmev sa obmedzuje len na pery, pričom pri srdečnom úsmeve spolupracujú aj oči. To poznáme podľa maličkých vrások okolo očí. Pri úprimnom úsmeve obočie klesá jemne nadol a ťahá sa po oboch poloviciach tváre, rovnako pri falošnom sa zmrašťuje jedna polovica tváre viacej ako druhá. Krivý úsmev je teda väčšinou neúprimný. Úsmev je jednoduchý jav s mnohými odtieňmi a poskytne Vám dôležité informácie, ak budete trénovať.
Teraz sme Vám objasnili najdôležitejšie signály mimiky. Vďaka signálom, ktoré vychádzajú z tváre, hlavne z očí a úst, sa môžete s partnerom zahrať ohromujúcu hru, pri ktorej držíte všetky nitky v rukách vy. Je to klasická NLP hra a určite Vás prekvapia možné výsledky.
Experiment priateľ – nepriateľ
Vyberte si partnera na hru a posaďte sa oproti nemu. Požiadajte ho, aby sa uvoľnil, a aby nemyslel na nič konkrétne. Keď sa Váš partner pokojne a uvoľnene usadí, vyzvite ho, aby myslel na nejakú osobu, ktorú nemá rád. Nesmie Vám povedať, o koho ide. Nepríjemnú osobu si však musí presne predstaviť: farbu vlasov, očí, nos, oblečenie… Zapamätajte si výraz tváre, ktorý má v tej chvíli.
Potom nech Váš partner myslí na osobu, ktorú má veľmi rád. Aj v tomto prípade si musí predstaviť všetky detaily. A zasa si zapamätajte jeho aktuálny výraz tváre.
Teraz požiadajte partnera, aby myslel na jednu z týchto dvoch osôb, ktorá má povedzme tmavšie vlasy. Sledujte pritom pozorne jeho mimiku tváre: čo sa deje so zreničkami – zväčšia sa, zmenšia, alebo sa nezmenia? Čo sa deje s očami – zväčšia sa alebo zmenšia? Čo sa deje s ústami – Váš náprotivok sa trošku usmeje alebo stiahne pery?
Vo väčšine prípadov s trochou cviku určite spoznáte, na ktorú osobu – obľúbenú alebo neobľúbenú – Váš protihráč myslí a vy mu to na jeho prekvapenie budete vedieť povedať.
Zrkadlový experiment
Dávajte pozor, aby ste sa po partnerovi neopičili! Ak to začnete robiť a Váš partner to zbadá, nebudete mať šancu vybudovať si dostatočný kontakt s touto osobou.
Preto niektorí tréneri odporúčajú, aby ste zrkadlili s oneskorením. Teda polohu náprotivku zmeníte až vtedy, keď on zaujme ďalšiu polohu. To znamená, že ak mal ruky prekrížené a teraz zaujíma otvorenú polohu, prekrížte si ruky vy…
Táto zrkadlová hra Vám pomôže zistiť, ako zmýšľa ten druhý, pretože tým, že zaujímate polohu svojho náprotivku, získate cit pre to, čo sa v ňom práve odohráva. Držanie tela vplýva na naše myšlienky a tento fakt tu hrá dôležitú úlohu a dôsledne sa využije. Ale práve pri zrkadlení si musíte dávať veľký pozor, pretože obzvlášť táto metóda je mnohými známa a práve oni dávajú pozor, či ju nepoužíva niekto iný.
Experiment s mincou
Položte na stôl dvojeurovú mincu a vedľa nej dvadsať-, dvoj- a jednocentovú. Teraz sa obráťte a požiadajte spoluhráča, aby do jednej ruky vzal dvojeurovú mincu. Do druhej ruky nech vezme zvyšné drobné mince. Potom nech zovreté ruky vystrie pred seba. Vtedy sa k nemu otočte.
Ďalej ukážte na jeho ľavú ruku a poproste ho, aby hodnotu mincí v tejto ruke vynásobil siedmimi. Predpokladajme, že v tejto ruke má dvojeurovú mincu, potom bude rátať 2 x 7.
Potom ukážte na pravú ruku a požiadajte ho, aby vynásobil siedmimi aj hodnotu mincí v tejto ruke. V našom príklade to bude 23 x 7.
Tajomstvo: pozorne sleduje svojho spoluhráča pri počítaní. Pri ľahšej úlohe bude rýchlejšie hotový, a to si hneď všimnite. V ruke, kde pri rátaní má menej ťažkostí, je dvojeurová minca.
Budete sa teraz pozornejšie sústreďovať na mimiku tváre Vašeho partnera?
interez.sk (Stella K.), Thorsten Havener
Nahlásiť chybu v článku