foto: moviestillsDB.com

Fotografia je od svojho vzniku fascinujúcim médiom, ktoré učarovalo množstvu ľudí.

Fotografovanie je obľúbenou záľubou množstva z nás. Avšak vidieť a vedieť vystihnúť správny moment chce dávku talentu a množstvo driny, ktoré si možno pri sledovaní výslednej fotografie často ani neuvedomujeme.

Článok pokračuje pod videom ↓

Módni fotografi sa musia často vysporadúvať so silným nátlakom a reportážni zase čelia situáciám ohrozujúcim ich život. Ak vás fascinuje svet fotografie a všetkého, s čím sa spája, pozrite si týchto 10 filmov, ktoré zachytávajú inšpirujúce momenty tohto náročného povolania.

Zväčšenina / Blow Up (1966)

ČSFD- 81%

IMDb- 7,6/10

„Filmová esej o nemožnosti uchopiť objektívnu pravdu. Jedno z najslávnejších diel svetovej kinematografie.“ Charakteristika, ktorá dokonale vystihuje snímku Zväčšenina. Do režisérskeho kresla si sadol dnes už legendárny Michelangelo Antonioni. Jej hlavnou postavou je módy fotograf Thomas, ktorý si svoj úspech v obore a slávu u žien naplno uvedomuje a užíva. Jeho sebavedomie a vysoké ego naruší fotografia, na ktorej nájde neznámy objekt. Po jej zväčšení dostáva podozrenie, že na mieste došlo k zločinu. Vracia sa teda opakovanie na miesto, no zostáva zaseknutý vo svojej bezmocnosti a potrebe prípad vyriešiť.

Jednoduchý dej je obalený množstvom metafor a významov, vďaka ktorým sa film stáva majstrovským dielom. Príbeh sa odohráva v Londýne v 60. rokoch, v centre hippies a za obdobia búrlivého prepuknutia všetkých druhov avantgardných umení. Veľmi dôležité sú najmä pocity, ktoré v nás vyvolá a interpretácia, ktorú si sami zvolíme. Je ohraničený scénou, v ktorej hrajú postavy v namaľovaných maskách na ihrisku tenis bez loptičky. V úvode Thomas nad nimi iba krúti hlavou ako nad bláznami, v závere však vidíme, že im imaginárnu loptičku vracia späť. O tom práve je Zväčšenina.

Mesto Bohov / La Cité de Dieu / City of God (2002)

ČSFD- 89%

IMDb- 8,6/10

Film inšpirovaný skutočnými udalosťami sa odohráva v najnebezpečnejšom slume Ria de Janeira, Cidade de Deus. Najobľúbenejšími hračkami malých detí sa stávajú zbrane a ich dôvodom vzájomného zabíjania je boj o kokaín. Mesto, kde sa gangy nemusia nikoho a ničoho báť a môžu si svoje účty riešiť spokojne na ulici. Mesto, za ktorého hranice sa jeho obyvatelia často nepozrú a okolití susedia možno ani netušia, čo všetko sa v ňom deje.

Ukázať pravú tvár Mesta Bohov svetu sa podarí malému Buscapeovi, ktorého obrovskou záľubou a zároveň možnosťou na lepší život je fotografovanie. Náhodou sa jeho fotka vodcu miestneho gangu dostane na titulku prestížneho média a okamžite dostane lákavú ponuku. Jeho úlohou však je priniesť fotky nebezpečných mužov a jediná chyba ho môže stáť život. Čaká ho teda ťažké rozhodovanie, ktoré a či vôbec niektoré fotografie zverejniť. Aby sa autorom podarilo docieliť čo najväčšiu autenticitu, rozhodli sa do hlavných úloh obsadiť reálnych obyvateľov slumu.

The Bang Bang Club (2010)

ČSFD- 75%

IMDb- 7,0/10

Skutočný príbeh štvorice fotografov Kevina Cartera, Grega Marinovicha, Kena Oosterbroeka a Joao Silva, ktorí sa venovali reportážnej fotografii v extrémnych a nebezpečných vojnových oblastiach. Marinovich získal Pulitzerovu cenu za reportáž o smrti Lindsaya Tshabalalu a Carter za fotografiu supa, ktorý prenasledoval hladujúce dieťa v Sudáne. Tento inšpiratívny príbeh silného kamarátstva medzi členmi Bang Bang klubu zostal navždy zachytený vďaka režisérovi Stevenovi Silverovi.

Snímka nám ukazuje, v akých nebezpečných podmienkach pracujú fotografi, ktorí sa snažia získať kvalitnú fotografiu z miest, na ktoré sa len tak jednoducho nedostaneme. Mnohokrát sa dostávajú do situácií ohrozujúcich ich vlastný život a rovnako sú s ňou spojené aj nenapraviteľné negatívne následky na ľudskej psychike. Ak ste fanúšikom reportážnej tvorby, určite si ho nenechajte ujsť.

Annie Leibovitz: Život objektívom / Annie Leibovitz: Life Through A Lens (2006)

ČSFD- 77%

IMDb- 7,7/10

Barbara Leibovitz vytvorila fascinujúcu dokumentárnu snímku, ktorá zachytáva život a úspech jej sestry, Annie. Annie Leibovitz sa zapísala do histórie ako fotografka legendárnej skupiny Rolling Stones. Rovnako sa jej podarilo objektívom zachytiť aj hviezdy ako Micka Jaggera, Hillary Clinton, Patti Smith alebo Demi Moore. Pracovala pre špičky módneho priemyslu, časopisy Vanity Fair či Vogue. Nebála sa však ísť ani do extrémov a počas jej kariéry sa jej podarilo zdokumentovať vojnové udalosti v Sarajeve a v Rwande.

Film je poskladaný z výpovedí osobností, s ktorými Annie spolupracovala. Nájdeme v ňom napríklad Kirsten Dunst, Keiru Knightley, Georgea Clooneyho alebo Roberta Downeyho Jr. V dokumente sledujeme prechod od nezávislej fotografky až po jej obrovský komerčný úspech a dozvieme čo to o fungovaní fotografického priemyslu. A rovnako aj portrét jednej silnej a inšpiratívnej ženy, ktorá si neustále išla za svojimi cieľmi.

Everybody Street (2013)

ČSFD- 93%

IMDb- 7,7/10

Film Everybody Street je povinnou jazdou pre každého milovníka fotografie, najmä tej pouličnej. Odohráva sa v uliciach New Yorku a zachytáva prácu najvýraznejších pouličných fotografov, akými sú Bruce Davidson, Mary Ellen Mark, Elliott Erwitt, Luc Sante alebo Clayton Patterson a ďalší. Ich hlavnou inšpiráciou je samotné mesto a všetky jeho ruchy, ľudia či situácie odohrávajúce sa na jeho uliciach.

Autorom snímky je fotograf Cheryl Dunn, ktorý sa ním rozhodol vzdať hold tomuto často náročnému remeslu a aj samotnému životu v meste. Naladí vás na jeho špecifickú atmosféru a prinúti chytiť do rúk fotoaparát a ísť spoznávať krásu do ulíc. A navyše je nakrútený na 16mm čiernobiely film a farebný HD, čo zaručuje ešte väčší vizuálny zážitok.

Pod paľbou / Under Fire (1983)

ČSFD- 73%

IMDb- 7,1/10

Fotograf a novinár Russel Price prichádza do Nikaragui, ktorú sužuje občianska vojna proti prezidentovi Somozovi. Jeho úlohou je zachytiť tento tragický stav krajiny. Povolanie novinára mu káže zostať nestranným, na druhej strane ho však pohľad na rôzne špinavosti, ktoré túto prácu sprevádzajú nenechajú chladným.

Dostáva sa do ohrozenia života a zároveň sa odhodlať podať informácie pravdivo, ako sa v skutočnosti odohrali. V snímke vidíme, čo všetko prináša práca reportéra a ako jej musí človek obetovať naozaj celého seba. Aj keď je to neraz veľmi jednoduché.

Okno do dvora / Rear Window (1954)

ČSFD- 86%

IMDb- 8,5/1%

Jednou z najdôležitejších vlastností fotografov je ich zrak a pozorovacia schopnosť. Práve tá dominuje v dnes už klasickej snímke Alfreda Hitchcocka Okno do dvora. Fotograf J. B. Jeff Jeffries je kvôli svojej zlomenej nohe nútený tráviť dni vo svojej izbe. Svoj dlhý voľný čas trávi pozorovaním okolitých bytov cez svoje okno. Táto jeho činnosť ho zachváti až natoľko, že si začne fabulovať vraždu, ktorá sa možno v jednom z bytov udiala.

Spolu so svojou priateľkou sa púšťajú do nebezpečného pátrania, ktoré má odhaliť, či je to skutočne tak alebo je to iba výplod jeho fantázie. Hitchcock vytvoril napínavý thriler s perfektným zakončením podľa poviedky Cornella Woolricha.

Vojnový fotograf / War Photographer (2001)

ČSFD- 86%

IMDb- 8,0/10

Ak vás fascinuje práca fotožurnalistu vo vojnových oblastiach, siahnite po snímke Vojnový fotograf. Režisér Christian Frei vo svojom dokumentárnom filme sleduje náročnú prácu fotografa Jamesa Nachtweyova v Indonézii, Palestíne a Kosove. Na zachytenie čo najväčšej autenticity bojového prostredia a života ohrozujúcich podmienok použil malú kameru upevnenú na Nachtweyovom fotoaparáte. Vďaka tomu sa dostávame na dané miesto spolu s ním. Cítime nebezpečenstvo a čakáme na pravú chvíľu, kedy stlačí spúšť.

James Nachtwey je významný americký vojnový reportér, ktorému sa ako jedinému podarilo získať päťkrát ocenenie Klubom zahraničných novinárom. Pracoval v Južnej Afrike, Latinskej Amerike, v bývalom Sovietskom zväze alebo Východnej Európe. Preslávil sa fotografiami z krajín postihnutých vojnou, hladomorom ale upozornil nimi aj na problémy znečisťovania. Dokumentárna snímka zachytávajúca jeho život bola nominovaná na cenu Akadémie.

We’ll Take Manhattan (2012)

ČSFD- 74%

IMDb- 6,8/10

Romantická dráma z produkcie BBC zachytáva mimomanželskú aféru fotografa Davida Baileyho a modelky Jean Shrimpton počas ich spoločného týždňa stráveného fotografovaním pre magazín Vogue. David Bailey sa preslávil ako anglický módny a portrétny fotograf. Jeho kariérny nástup bol doslova raketový a už po krátkom čase jeho fotografie zdobili titulky jedného z najprestížnejších módnych časopisov. Hlavná postava egoistického a arogantného fotografa v spomínanej snímke Michelangela Antonioniho, Zväčšenina (Blow Up), bola inšpirovaná práve ním.

Film okrem toho zachytáva fungovanie módneho priemyslu a ukazuje nám, čo všetko sa môže ukrývať za vznikom dokonalej fotografie. Jean Shrimpton bola jednou z prvých a najväčších múz fotografa. Zároveň sa považuje za jednu z prvých supermodeliek na svete. Ak ste fanúšikom, nie iba samotnej fotografie, ale aj búrlivého života jej aktérov, túto snímku si nenechajte ujsť.

Hľadanie Vivian Maier / Finding Vivian Maier (2013)

ČSFD- 76%

IMDb- 7,7/10

Dokumentárny film pátrajúci po tajomnej osobnosti Vivian Maier, ktorá bola záhadou aj svojmu blízkemu okoliu. Vivian prežila úplne bežný život, v ktorom sa venovala svojej najväčšej vášni, fotografovaniu. Nikdy však neuverejnila ani jednu svoju fotografiu. Vytvorila ich ale dokopy neuveriteľných 150-tisíc a dve tisíc cievkových filmov. Fotografie zachytávajúce atmosféru pouličného mestského života uzreli svetlo verejného sveta až po jej smrti, kedy sa stali obrovským hitom a Vivian sa zapísala do histórie ako jedna z najlepších a najoriginálnejších fotografov 20. storočia.

Vivian je vďaka svojmu štýlu fotografovania prirovnávaná k Henri Cartier Bressonovi. Prečo sa však rozhodla o svojom obrovskom talente mlčať? Dokonca aj pred svojimi najbližšími? Fascinujúci príbeh Vivian Maier si môžeme pozrieť vďaka režisérom Johnovi Maloofovi a Charlie Siskelovi, ktorým táto inšpiratívna žena učarovala a rozhodli sa jej životný príbeh zvečniť týmto filmom.

cs.wikipedia.orgsk.wikipedia.orgsk.wikipedia.orgen.wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články