V tomto článku sme zhromaždili niekoľko faktov týkajúcich sa zdravia, zvierat či jedla, ktorým mnoho ľudí verí napriek tomu, že nie sú pravdivé.
Vo vanilkovej zmrzline sa nachádzajú sekréty z análnych žliaz bobrov
Pravdepodobne ste počuli, že výlučky análnych žliaz sa ináč nazývajú aj pižmo, ktoré sa používa na dochucovanie jedál a do parfémov. Keďže je však pižmo pomerne drahé, je nepravdepodobné, že sa objaví v akejkoľvek potravine, ktorú bežne konzumujete. Navyše, spoločnosti vyrábajúce potraviny túto látku používať nesmú.
Psy a mačky sú farboslepé
Mačky a psy majú oveľa lepšie farebné videnie, než sme si mysleli. Sú veľmi citlivé na zelenú a modrú farbu a majú tiež viac tyčiniek, ktoré sú zodpovedné za vnímanie svetla. To im umožňuje lepšie videnie aj za šera. Mýtus pravdepodobne vznikol z faktu, že zvieratá vnímajú farby ináč, než ľudia. Napríklad červená a ružová môže mačkám pripadať viac do zelena a fialová môže vyzerať ako odtieň modrej. Psy zas majú menej čapíkov zodpovedných za farebné videnie, vedci preto predpokladajú, že vidia len 1/7 z farieb, ktoré vidíme my.
Lumíky páchajú masové samovraždy
Nie, toto tieto rozkošné tvory nerobia. Ak sa zatúlajú na neznáme miesto alebo počas migrácie sa môže stať, že uhynú, avšak nie za účelom samovraždy.
Žraloci nemôžu mať rakovinu
Ani to nie je pravda. V roku 2013 vedci objavili žraloka s rozmerným nádorom na ústach a ďalšieho s nádorom na hlave. A to nie sú jediné prípady. Mýtus bol vytvorený za účelom predaja žraločích plutiev ako lieku na rakovinu.
Pštrosy sa skrývajú strkaním hlavy do piesku
Pštrosy nestrkajú hlavu do piesku, keď sa boja. V skutočnosti to nerobia vôbec. Ak sa cítia byť ohrození, hodia sa na zem a hrajú mŕtveho.
Žralok ucíti kvapku krvi v mori na kilometre ďaleko
Toto tvrdenie je jednoznačne prehnané. Ak sa počas plávania v oceáne poraníte, žralok za vami neprepláva kilometre, aby zaútočil. Žraloci majú väčšiu čuchovú časť mozgu, čo im dovoľuje zacítiť kvapku krvi v množstve vody, ktorá sa nachádza v olympijskom bazéne. Oceán je však oveľa väčší.
Zlatá rybka si nepamätá nič dlhšie, než sekundu
V skutočnosti má zlatá rybka celkom dobrú pamäť. Môžu si niečo pamätať aj mesiace, nie sekundy, ako sa hovorí.
Ak by ste hodili mincu z mrakodrapu niekomu na hlavu, zabilo by ho to
Je veľmi nepravdepodobné, že minca hodená z mrakodrapu by niekoho zmrzačila. Je príliš ľahká na to, aby nabrala dostatočnú rýchlosť. Zrejme by to dosť bolelo, ak by vás taká minca trafila, určite by ste však nezomreli.
Veľký čínsky múr je jediný ľudský výtvor viditeľný z vesmíru
Nie je to pravda. Závisí to však od uhla pohľadu. Z medzinárodne stanice vo výške 402 kilometrov túto stavbu uvidíte, avšak aj mnoho iných. Naopak, z mesiaca nie je možné vidieť žiadnu stavbu, len náznak svetiel v mestách.
Mount Everest je najvyššia hora na Zemi
Technicky, najvyššou horou nie je Mount Everest. Everest je najvyššou horou nad hladinou mora. Najvyššie položeným miestom je však vrchol Hawaiského ostrova, hora Mauna Kea. Viac než polovica je však ponorená pod vodou. Dohromady však hora meria 10 210 kilometrov, čo je takmer o 1,5 kilometra viac, než Everest.
Sahara je najväčšia púšť na zemi
Nie každá púšť je horúca a plná piesku. Púšte sú suché a nehostinné miesta. A tomuto popisu zodpovedá aj Antarktída, keďže za rok je súhrn zrážok minimálny a mnoho zvierat tu neprežije. A rozlohou je Antarktída jednoznačne väčšia, než Sahara.
V lete je teplejšie, pretože sme bližšie k slnku
Severná pologuľa Zeme nie je bližšie k slnku počas leta. Ani južná. V lete je teplejšie preto, že Zem je naklonená a tento náklon umožňuje slnečným lúčom dopadať priamejšie.
Ľudia majú päť zmyslov
Sluch, chuť, zrak, čuch a hmat sú len začiatkom. Nesmieme zabudnúť na vnímanie tepla, rovnováhy tela a nocicepciu, teda vnímanie bolesti.
Niektorí ľudia majú fotografickú pamäť
V skutočnosti niečo ako fotografická pamäť neexistuje. Existuje len veľmi dobrá pamäť. Dokonca ani ľudia s výnimočnou pamäťou si nie sú schopní zapamätať detaily dostatočne presne na to, aby sa dala nazvať fotografickou.
Čím je náš mozog väčší, tým sme múdrejší
Istý druh veľrýb má najväčší mozog spomedzi všetkých živočíchov na Zemi. Oveľa väčší, než ľudský. Nedá sa však povedať, že tieto veľryby sú najmúdrejšie.
Slnko je žlté
Ak sa donútite pozrieť sa do slnka, môže sa zdať, že je žlté. Svetlo, ktoré vyžaruje, je však v skutočnosti biele. To, čo spôsobuje, že sa nám slnko javí ako žlté, je atmosféra a plyny, ktoré sú v nej obsiahnuté. Plyny v atmosfére tiež spôsobujú, že oblohu vnímame ako modrú a západ slnka ako krásny farebný s oranžovými a červenými odtieňmi.
Všetci ľudia trpiaci Tourettovým syndrómom nadávajú
Len malé percento jedincov trpiacich touto poruchou vykrikuje nadávky. Choroba zahŕňa oveľa viac príznakov, ako nadávanie. Jedinec má aj pohybové či zvukové tiky. Nutkavé nadávanie sa nazýva koprolália.
S akými zvláštnymi informáciami ste sa stretli vy?
Pozri aj: Zuby múdrosti: Pre niekoho veľký problém, iní ani nevedia, že ich majú. Musia ísť naozaj von?
interez.sk (Petra Sušaninová) iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku