Každý majiteľ psa vie, aké ťažké je odísť z domu a nechať svojho miláčika za dverami. O to väčšia radosť nastáva v momente, kedy sa pán a jeho štvornohý priateľ po dlhšom odlúčení opäť stretnú. Nová štúdia informuje, že psy sa okrem vrtenia chvostom a skákania tešia aj iným spôsobom — plačom od radosti.
Väčšina psov sa už po niekoľkých hodinách bez svojich obľúbených ľudských priateľov nevie nabažiť momentu, kedy sa opäť uvidia. Štúdia uvedená na webe EurekAlert však dokazuje, že šteniatka môžu byť až tak nadšené, že začnú roniť slzy šťastia, píše My Modern Met.
„Zistili sme, že psy ronia slzy spojené s pozitívnymi emóciami,“ hovorí Takefumi Kikusui, profesor na Azabu University v Japonsku. „Objavili sme totiž oxytocín, ktorý môže fungovať ako spúšťací mechanizmus. Oxytocín, ktorý sa zvyčajne označuje ako „hormón lásky“, funguje u psov rovnako ako u ľudí. To znamená, že sa uvoľňuje na posilnenie väzieb, teda v prípade psov ide o vzťah s ich majiteľmi,“ dodáva.
Kikusui sa k tomuto vedeckému experimentu rozhodol najmä po tom, čo uvidel svojho pudlíka s rozžiarenými očami. Poznamenal, že aj keď psy nemusia nevyhnutne plakať, ich oči sa natoľko rozžiaria, že občas ronia slzy. „Nikdy sme nepočuli o tom, že zvieratá ronia slzy v radostných situáciách, ako je napríklad opätovné stretnutie so svojimi majiteľmi,“ opisuje Kukisui.
Slzy a plač sú u psa jasným ukazovateľom radosti
V štúdii Kikusui a jeho kolegovia merali rôzne objemy sĺz u psov pred oddelením od ich majiteľov a potom po ich opätovnom stretnutí, pričom výsledky ukázali zvýšenie objemu sĺz po vrátení psov k svojim majiteľom.
Neskôr vykonali ďalší experiment, v ktorom bol do psích očí pridaný oxytocín. Tento pokus viedol k vyššiemu objemu sĺz. Autori štúdie sa na záver zhodli na tom, že pes, ktorý voči majiteľovi prejavuje túto nadštandardnú formu radosti a štastia, žije v pohodlnom prostredí, kde je o neho dobre postarané.
Nahlásiť chybu v článku