Ak máte domáceho miláčika, iste aj vy viete, ako rád sa pes o svojho majiteľa občas poobtiera. V takom prípade ste možno postrehli, že psí ňufák je na dotyk takmer vždy studený a vlhký. Prečo je to tak?
Anna Bálint z budapeštianskej univerzity sa venuje výskumu správania zvierat a hovorí, že je úplne normálne, ak má váš pes na dotyk studený a vlhký nos, píše štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports. Teplý a suchý nos má pes zvyčajne tesne po prebudení, rýchlo si ho však olíže a čoskoro je opäť studený. Existuje niekoľko teórií, prečo je to tak, informuje Live Science.
Jedna z nich napríklad tvrdí, že studený psí nos pomáha štvornohým miláčikom pri regulácii telesnej teploty. Podľa Bálintovej je však psí nos primalý na to, aby sa vo významnej miere podieľal na termoregulácii.
Aby vedci získali uspokojivejšiu odpoveď, zmerali teplotu nosa rôznych zvierat, vrátane koní či losov, píše portál Biology. Výsledky výskumu ukázali, že nos mäsožravého zvieraťa je zvyčajne chladnejší ako nos bylinožravca. Vedci sa preto domnievajú, že studený nos môže predstavovať akúsi výhodu pre mäsožravé zviera v divočine.
Odborníci vykonali dva experimenty, v rámci ktorých skúmali správanie sa a mozog zvieraťa. Chceli tak zistiť, či studený nos mäsožravcom akokoľvek pomáha pri identifikácii zdroja tepla. V rámci prvého z experimentov vedci úspešne vytrénovali troch domácich miláčikov, aby vybrali teplejší z predložených objektov, pričom jeden objekt mal izbovú teplotu a ten druhý teplotu možnej obete. Ukázalo sa, že pes skutočne dokáže z úctyhodnej diaľky určiť teplejší objekt.
Sú potrebné ďalšie výskumy
V rámci druhého experimentu vedci skenovali mozgy 13 psov za pomoci MRI. Ukázalo sa, že mozog psov výraznejšie reaguje na prítomnosť teplých objektov ako na prítomnosť neutrálnych. Navyše, ak bol prítomný teplý objekt, reagovala naň len určitá oblasť v ľavej hemisfére psieho mozgu.
Tento fakt zaujal vedcov najmä preto, lebo práve ľavá hemisféra je zodpovedná za spracovanie podnetov týkajúcich sa potravy a pomáha mäsožravcom spracúvať podnety vizuálne, ale aj tie, ktoré určujú teplotu tela a jeho pozíciu v priestore. To pomáha zvieraťu naplánovať si plán akcie smerujúcej k cieľu, v tomto prípade k potrave.
Záver je teda taký, že studený psí nos sa pravdepodobne nepodieľa na termoregulácii tela, ale pomáha pri detekcii možnej potravy a pri love. Studený nos je totiž zrejme citlivejší na drobné teplotné rozdiely ako teplý nos. Na potvrdenie tejto domnienky sú však potrebné ďalšie výskumy.
Nahlásiť chybu v článku