Podľa novej štúdie dokážu psy spoznať rozdiel medzi vzorkami krvi ľudí, ktorí majú rakovinu a tých, ktorí nie, s 97% presnosťou. Tieto zistenia by mohli viesť k novým spôsobom lacnej diagnózy, ktorá je presná aj bez toho, aby bola invazívna. Aj napriek tomu, že v súčasnosti liek na rakovinu neexistuje, jej včasná diagnóza zvyšuje šance na prežitie.
„Vysoko citlivý test na detekciu rakoviny by potenciálne mohol zachrániť tisíce životov a zmeniť spôsob, akým sa táto choroba lieči,“ hovorí výskumníčka Heather Junqueira z výskumného centra BioScentDx. Heather svoje zistenia odprezentovala na každoročnom stretnutí neziskovej organizácie pôsobiacej v experimentálnej biológii, American Society for Biochemistry and Molecular Biology.
Neuveriteľná presnosť
V novej štúdii využila Heather spoločne so svojimi kolegami štyroch bíglov, ktorých tím vedcov naučil rozoznávať rozdiel medzi krvnými vzorkami zdravých ľudí a pacientov trpiacich rakovinou. Zo štvorice psov s vedcami nakoniec nespolupracoval len jeden jedinec menom Snuggles. Ostatní psi však dokázali rozpoznať zdravú krv s 96,7% presnosťou a krv s rakovinou pľúc s presnosťou 97%.
Nový spôsob diagnózy
Tieto objavy by mohli viesť k novým postupom pri diagnózy rakoviny. Prvou možnosťou je pachová detekcia, ako zobrazovacia metóda. Druhá možnosť je stanovenie biologických zlúčenín, ktoré dokážu psy detegovať a následne vytvoriť test na rakovinu, ktorý by bol založený práve na daných zlúčeninách. Tak či onak, vedci majú vďaka tomuto objavu skvelú pôdu k tomu, aby mohli diagnostiku posunúť opäť o krok vpred.
BioScentDx má v súčasnosti v pláne vytvoriť novú, neinvazívnu metódu detekcie rakoviny a iných život-ohrozujúcich chorôb. Ako ďalší krok spoločnosť v novembri minulého roku spustila štúdiu rakoviny prsníka, v rámci ktorej účastníci darovali vzorky svojho dychu na ďalšie testovanie za pomoci vyškolených psov.
sciencedaily.com
Nahlásiť chybu v článku