Mnohí z nás máme voči hadom prirodzený rešpekt a sme radi, ak ich radšej, najmä vo voľnej prírode, nestretneme. Narozdiel od nás však existujú herpetológovia, ktorí ak pri prechádzke v prírode hada nestretnú, sú sklamaní.
Stratený 50 rokov
Keď sa Tracey Cauthen vydala na prechádzku po Národnom lese Ocala na Floride, ešte netušila, aký významný objav urobí. Ako informuje portál IFL Science, zbadala tam totiž 1,2 metra dlhého zvláštneho hada. Vyfotografovala ho a podľa Výskumného ústavu rýb a divočiny ide o prvé pozorovanie hada Farancia erytrogramma, v angličtine známeho ako dúhového hada, po vyše 50 rokoch. Naposledy ho v tejto oblasti totiž videli v roku 1969.
„Zriedkakedy ich vidia aj herpetológovia kvôli ich záhadným návykom. Dúhové hady hniezdia pri potokoch, jazerách či močiaroch a ich najobľúbenejšou potravou sú úhory,“ uvádza ústav na Facebooku.
Neškodná „dúha“
Aj keď had môže na fotografiách pôsobiť nebezpečne, nie je jedovatý. Dokonca keď sa s ním manipuluje, nemá ani tendenciu hrýzť. Býva tiež lovený a to medviedikmi čistotnými, vačicami, dravými vtákmi či inými, väčšími hadmi.
Môžu dorastať aj do 1,5 metra a vyskytujú sa po celom južnom pobreží USA. Sú ľahko identifikovateľné podľa ich sfarbenia, keďže ich telá sú dúhovo modro-čierne s červenými očkami. Ich brucho je zase ružové alebo červené s čiernymi škvrnami a po boku tela majú žltý odtieň.
Vrátili sa kvôli priehrade
Herpetológovia o týchto hadoch ale veľa nevedia. Sú totiž veľmi plaché, takže sa ťažko pozorujú vo voľnej prírode. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody by ich malo byť viac ako 10-tisíc jedincov a ich populácia je pravdepodobne stabilná.
Prečo sa ale tento had objavil na mieste, kde ho už polstoročia nikto nevidel? Herpetológovia predpokladajú, že dôvodom je nedávne vypustenie Rodmanovej priehrady. Tá musela byť pre viacero hadov ich útočiskom. Akonáhle sa ale zmenili podmienky, hady začali hľadať nové miesto, kde by sa mohli presunúť a tak sa vrátili na miesto, ktoré v minulosti opustili.
Nahlásiť chybu v článku