Zdá sa, že okrem koronavírusu má svet ďalšieho strašiaka. Čoraz častejšie sa v médiách objavujú správy o šírení bubonického moru, najmä v Číne a Mongolsku. Prvý potvrdený prípad už ale hlásia aj Spojené štáty americké. V meste The Town of Morrison v Jefferson County neďaleko Denveru potvrdili toto ochorenie u veveričky.
Aj keď tamojšie zdravotnícke úrady potvrdili, že riziko väčšej pandémie je pomerne nízke, dvíhajú varovný prst. Potrebné sú totiž preventívne opatrenia a ak by došlo k pohryznutiu človeka zvieraťom alebo blchou, ktoré nakazené morom sú, následky môžu byť veľmi zlé.
Vysoko infekčné ochorenie potvrdili u testovanej veveričky
O pozitívnom testovaní veveričky na bubonický mor informovali tamojšie zdravotnícke úrady, píše portál Unilad. Tí zároveň vyzvali obyvateľov Jefferson County, aby si strážili svojich domácich miláčikov a boli opatrní. Výskyt bubonického moru u veveričky totiž môže znamenať, že sa nákaza môže ľahko rozšíriť.
„Mor je vysoko infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Yersinia pestis a môže sa prenášať medzi ľuďmi a zvieratami, pokiaľ sa nepríjmu vhodné preventívne opatrenia,“ informujú tamojšie orgány vo vyhlásení.
Ako ďalej uviedli, tak obzvlášť veľký pozor by si mali dať majitelia mačiek. Tie sú na mor najnáchylenejšie a pokiaľ sa u nich ochorenie nediagnostikuje včas a nebudú im nasadené antibiotiká, môžu umrieť.
„Mačky sa môžu nakaziť morom z bĺch a ich štípancov, prípadne po uškrabnutí alebo uhryznutí hlodavcom alebo jeho konzumáciou. Psy naopak na mor náchylné nie sú, môžu však byť prenášačmi bĺch, ktoré sú hostiteľmi ochorenia,“ informujú tamojší odborníci.
Úrady preto vyzvali všetkých majiteľov domácich zvierat, aby čím skôr navštívili veterinára kvôli kontrole. Chcú tak zabrániť nekontrolovanému šíreniu nákazy a vyzývajú ľudí, aby boli čo najopatrnejší.
Mor nikdy úplne nevymizne
V súvislosti s tým vydali aj zoznam symptómov, ktoré môžu u ľudí nákazu morom signalizovať. Ide predovšetkým o „náhle zvýšenú telesnú teplotu, zimnicu, bolesti hlavy, nevoľnosť a extrémna bolesť a opuch lymfatických uzlín, ku ktorým dochádza do dvoch až siedmich dní od nákazy“.
A ako sa pred nakazením ochránite? Aj keď sa v Európe prípady bubonického moru (zatiaľ) nepotvrdili, prevencia je podľa odborníkov jasná – nekŕmte voľne žijúce zvieratá, eliminujte množstvo voľne dostupných potravín, ku ktorým môžu mať prístup divo žijúce zvieratá, dbajte o pravidelné odstraňovanie odpadu a vyhýbajte sa kontaktu s chorými alebo uhynutými divými zvieratami. V prípade, že váš domáci miláčik prišiel do kontaktu s divo žijúcou zverou, preventívne zájdite k veterinárovi.
Prípady bubonického moru v posledných týždňoch stúpajú najmä v Číne a Mongolsku. Nejde ale o nič neobvyklé, úrady však zakázali konzumáciu akýchkoľvek hlodavcov.
Ako informovala TASR, bubonický mor (nazývaný aj žľazový) je jedna z foriem ochorenia moru, ktoré spôsobujú baktérie Yersinia pestis. Prenášajú ho zväčša hlodavce. Predpokladá sa, že ochorenie v polovici 14. storočia spôsobilo obrovskú pandémiu, ktorá zabila asi 75 miliónov ľudí, pôvod ochorenia historici predpokladajú v Číne.
V prvej polovici 20. storočia Waldemar Haffkine vyvinul prvú vakcínu proti moru, v súčasnosti však možno toto ochorenie liečiť aj antibiotikami, pokiaľ je ochorenie diagnostikované včas. Napriek tomu sa však aj v 21. storočí občasne objavujú prípady nákazy bubonickým morom, ktoré výnimoče prerastú aj do epidémií. Na Madagaskare na mor umrelo v roku 2017 viac ako 220 ľudí.
Nahlásiť chybu v článku