Obrovská rieka, ktorá tiekla z jedného z najväčších kanadských ľadovcov, doslova zmizla v priebehu štyroch dní. Vedci tvrdia, že ide o jeden z dôsledkov globálneho otepľovania, ktoré drasticky mení svet okolo nás.
Náhle a nečakané zmiznutie rieky Slims, ktorá mala v najhrubšom mieste 150 metrov, je prípad prvého pozorovaného riečneho pirátstva – to nastáva vtedy, ak je tok jednej rieky presmerovaný do druhej. Po stovky rokov sa roztopená voda z ľadovca Kaskawulsh vlievala do rieky Slims a cez rieky Kluane a Yukon až do Beringovho mora. To sa však začalo meniť na jar 2016, kedy začalo rozsiahle roztápanie ľadovca.
Teplo však spôsobilo aj to, že svah, ktorý dlhé roky vodou zásoboval rieku, odrazu vyschol a preto rovnako aj rieka, ktorá dlhé roky tiekla na sever, v priebehu niekoľkých dní zmizla. Všetka voda sa vlieva do rieky Alsek, ktorá tečie na juh, teda tisíce kilometrov preč od jej pôvodného cieľa.
Ako prví si túto zmenu všimli vedci, ktorí pravidelne monitorujú miznutie a pribúdanie ľadovcov. Počas expedície koncom roka 2016 však prišli do krajiny, ktorú takmer vôbec nespoznali. „Do oblasti sme prišli kvôli meraniam v rieke Slims, no koryto sme našli viac-menej suché. Delta, ktorú sme splavovali malými loďami, je dnes vysušená na prach. Zmeny v krajine sú neskutočne dramatické,“ vyjadril sa geológ James Best.
Podľa správy, ktorú vedci publikovali, bolo koryto v niektorých miestach veľmi zradné. Jeho dno totiž tvoria usadeniny, ktoré boli veľmi lepkavé a vsali by vás dnu.
Ľadovec po celej udalosti skúmali helikoptérou a dronom, aby zistili, čo sa deje v druhej, ťažko prístupnej doline. „Zistili sme, že všetky voda vyteká prednou stranou ľadovca namiesto toho, aby sa rozdelila do dvoch riek,“ potvrdil Best.
Zatiaľ čo Slims sa zmenšovala na maličký pramienok, presne opačný scenár sa dial na druhej strane ľadovca, kde na juh tečúca rieka Alsek zväčšila svoj objem 60 až 70-krát. Rieka Alsek je zaradená do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Geológovia riečne pirátstvo spomínali už predtým, no nikto z nich nič podobné nezdokumentoval, keďže všetky dôkazy o jeho existencii boli z dávnej minulosti. „Ľudia viedli záznamy o riečnom pirátstve, ktoré sa udialo pred tisíckami či miliónmi rokov, nie v 21. storočí.“ V miestach, kde kedysi tiekla rieka, dnes už rastie nová vegetácia, ktorá aspoň čiastočne zmierňuje miestami až piesočné búrky. Silný vietor roznáša vysušené usadeniny rieky všade do okolia a vytvárajú prašnú hmlu.
Pozri aj: Svetový unikát: V Afrike sa nachádzajú jedinečné vodopády pod vodnou hladinou
interez.sk (katka), theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku