Na Slovensku bolo doposiaľ pozitívnych sedem testov na nový koronavírus, ďalší štyria Slováci pozitívni na ochorenie Covid-19 aktuálne žijú na území Rakúska. Slovensko v súvislosti so šírením koronavírusu prijalo hneď niekoľko bezpečnostných opatrení, medzi nimi aj povinnú 14-dňovú karanténu ľudí prichádzajúcich z najrizikovejších krajín. Prečo je potrebné ostať doma dva týždne?
Od dnešného dňa (10.3) musia všetci občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu podstúpiť 14-dňovú karanténu, vrátane rodinných príslušníkov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti. Na včerajšom brieffingu o tom informoval dosluhujúci premiér Peter Pellegrini. Za porušenie nariadenia hrozí pokuta do výšky 1 650 eur. Na dva týždne platí aj zákaz akýchkoľvek verejných, kultúrnych či športových podujatí v krajine, informovala TASR.
„Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Prečo 14 dní?
A prečo sa vo svete zaužíval práve model 14-dňovej karantény? Jedno z vysvetlení ponúkajú odborníci v najnovšej štúdii publikovanej v odbornom časopise Annals of Internal Medicine. Podobne ako ďalšie výskumy spojené s koronavírusom je štúdia voľne dostupná pre každého (zdieľajú sa tak informácie medzi vedcami) a má určité obmedzenia. Výskum bol vykonaný na pacientoch s vážnym priebehom choroby, výsledok tak nemusí platiť pre celú populáciu rovnako.
Na základe najnovšieho výskumu medicínskej školy Johns Hopkins Bloomberg je 14-dňová karanténna doba využívaná vo väčšine krajín nevyhnutná a súčasne aj postačujúca. Vo výskume odborníci zistili, že priemerný čas prvého prejavu symptómov od nakazenia dosahuje 5,1 dňa, informuje britský The Guardian. Z výskumu tiež vyplýva, že u 98 % pacientov sa choroba prejaví do 11,5 dní od nákazy. Podľa výpočtov sa z 10 000 nakazených prejavia symptómy po 14-dňovej karanténne len u 101 pacientov.
Napriek inkubačnej dobe je potrebné podstúpiť celú dobu karantény
Štúdia bola vykonaná na lekárskych správach 181 pacientov nakazených ešte pred 24. februárom, ktorí navštívili alebo žili v čínskom meste Wu-chan, ktoré je považované za hlavné ohnisko celosvetovej epidémie. Priemerná inkubačná doba 5,1 dní je podľa vedcov podobná ako pri epidémii SARS z roku 2003. Upozorňujú však, že ak sa príznaky neprejavia do 5 dní od návratu z rizikovej oblasti, neznamená to, že pacient nie je koronavírusom nakazený.
Slovensko podobne ako väčšina krajín sveta prijalo opatrenia v podobe 14-dňovej karantény občanov prichádzajúcich z rizikových oblastí. Inkubačná doba ochorenia je síce podľa novej štúdie 5,1 dňa, v prípade polovice pacientov sa však príznaky objavili až neskôr. Je preto viac ako dôležité (ak sa vás týka) karanténu absolvovať v celej dĺžke.
Nahlásiť chybu v článku