Juhokórejské mesto Busan sa môže už o pár rokov pýšiť prvým plávajúcim mestečkom, ktoré bude plne ekologické nezaťaží životné prostredie. Projekt, ktorý vznikol aj v spolupráci s OSN, má byť vzorom pre budúcnosť našej planéty.
Busan je druhé najväčšie mesto Južnej Kórey, pričom patrí k ekonomicky najdôležitejším centrám nielen v rámci ázijského regiónu. Keďže ide o mesto s nadmorskou výškou len pár metrov, autority trápi postupné dvíhanie morskej hladiny a možné zaplavenie mesta.
Tempo stúpania hladiny morí sa totiž zrýchľuje. OSN tvrdí, že globálna hladina morí rástla v rokoch 2013 až 2021 v priemere o 0,4 centimetra ročne v porovnaní s 0,2 centimetra ročne v rokoch 1993 až 2002.
Metropolitná oblasť Busanu je domovom pre takmer 8 miliónov ľudí a ich prístav patrí medzi 10 najvyťaženejších na svete. Spoločnosť Oceanix a Organizácia Spojených národov tak rozbehli projekt známy aj ako UN-Habitat, píše Pravda.
Nosné plošiny, tri hlavné zámery a bohatá kultúra
OCEANIX Busan je prvým prototypom odolnej a udržateľnej plávajúcej komunity na svete, ktorá pomáha pripraviť cestu pre budúce inovácie, ktoré pomôžu pobrežným mestám ohrozeným stúpaním hladiny morí.
Vzájomne prepojené štvrte majú celkovú rozlohu 6,3 hektára, pričom ubytovacia kapacita činí 12 000 ľudí. Každá štvrť je navrhnutá tak, aby slúžila konkrétnemu účelu – bývanie, výskum a ubytovanie pre návštevníkov a hostí, píše o projekte oficiálny web.
Na všetkých plošinách, ktorých veľkosť bude 30 000 až 40 000 štvorcových metrov, budú stáť priestranné, no nízke budovy s približne piatimi podlažiami. Ich súčasťou budú veľké terasy a otvorené priestory. Exteriérový areál budú tvoriť parky, hospodárske časti so skleníkmi a miestami na pestovanie rôznych plodín.
Plávajúce mesto bude 100 % ekologicky sebestačné a bez záťaže životného prostredia. Energiu si totiž budú vyrábať pomocou solárnych panelov umiestnených na strechách. Ďalšie panely budú umiestnené priamo na mori.
Aj keď bude plávajúce mestečko spojené s Busanom pomocou mostov, návštevníci a obyvatelia sa musia pripraviť na jedno výrazné „obmedzenie“. Okrem toho, že sa tam plánuje nulový odpad a samostatná úprava vody, vstup budú mať povolené len elektrické vozidlá. Iné vozidlá budú mať vstup zakázaný.
„Výstavba mesta by mohla stáť približne 188 miliónov eur a prvé časti by mohli byť hotové už v roku 2025,“ povedal spoluzakladateľ a dizajnér projektu pre Insider.
OSN vo svojom vyjadrení uviedla, že plávajúce mestá sú inovatívnym spôsobom, ako vytvoriť novú pôdu pre pobrežné mestá, ktoré čelia vážnemu nedostatku bytov a hľadajú udržateľné spôsoby, ako expandovať do oceánu, pričom sa prispôsobujú stúpaniu hladiny morí a klimatickým zmenám.
Saudská Arábia neplánuje zaostávať, projekt má už hotový
Koncom roka 2021 oznámili plány na výstavbu plávajúcej komunity aj miliardári zo Saudskej Arábie. V tomto prípade však pôjde o mierne odlišný projekt.
Vybudovanie osemuholníkového mesta, Oxagonu, ktoré by sa vznášalo na vlnách Červeného mora, by malo byť domovom prvého plne automatizovaného prístavu na svete a tiež hypermoderného integrovaného logistického centra.
Nahlásiť chybu v článku