Leto je už dávno za nami a nočné výlety do prírody sú u väčšine ľudí na programe až v ďalšej sezóne. V októbri by ste však mali spraviť minimálne dve výnimky. Príroda a vesmír si totiž pre vás pripravili ďalšie nebeské divadlá v podobe periodických meteorických rojov. Ako už býva v októbri zvykom, na nebeskej oblohe budeme môcť pozorovať Drakonidy a Orionidy.
7. október – Drakonidy
Meteorický roj Drakonidy síce nepatrí medzi najintenzívnejšie periodické roje, no oproti ostatným má jednu veľkú výhodu. K jeho maximu totiž dochádza krátko po západe Slnka a ak sa tento roj rozhodnete pozorovať, nemusíte čakať do neskorej noci či dokonca skorého rána. Frekvencia Drakonidov závisí od polohy ich materského telesa – kométy 21P/Giacobini-Zinner. V roku 2011 bolo voľným okom možné pozorovať až 300 meteorov za hodinu, pričom na radare ich bolo až 1000.
Obežná dráha kométy však trvá 6,6 roka a tak výdatnej frekvencie tento rok nedočkáme. Pozorovateľných bude asi 10 meteorov za hodinu, navyše bude oblohu osvetľovať aj svit Mesiaca, ktorý sa bude nachádzať pár dní po splne. Ak sa teda Drakonidy rozhodnete pozorovať, vyzbrojte sa nielen teplým oblečením, ale i dávkou trpezlivosti. Svoj pohľad pri pozorovaní zamierte na súhvezdie Draka od ktorého vyplýva aj pomenovanie tohto meteorického roju.
21.-22. október – Orionidy
V druhej polovici mesiaca príde aj ďalší periodický meteorický roj typický pre toto obdobie. Orionidy sú o niečo známejšie i výdatnejšie ako Drakonidy a ich frekvencia tento rok dosiahne 20 meteorov za hodinu. Tento meteorický roj je aktívny už od začiatku mesiaca a trvá až do prvých novembrových dní, no jeho maximum prichádza pravidelne 21. a 22. októbra. Radiant (zdanlivé miesto vychádzania meteorov) Orinodiov hľadajte, ako aj sám názov napovedá, v súhvezdí Orion. To na nočnú oblohu od polovice mesiaca vychádza krátko pred polnocou.
Najlepšou voľbou však bude pozorovanie meteorického roja po polnoci. Vtedy už nočnú oblohu nebude osvetľovať svit Mesiaca a preto bude pozorovanie pravdepodobne úspešnejšie. Orionidy napriek priemernej výdatnosti patria medzi najznámejšie meteorické roje. Môže za to ich materské teleso, ktorým je snáď najznámejšia kométa vôbec – Halleyho kométa. Okrem toho patria Orionidy aj medzi najrýchlejšie roje vôbec. Do zemskej atmosféry vstupujú rýchlosťou 66 km/s.
Pozri aj: Aké astronomické udalosti nás do konca roka ešte čakajú? Pozrite si naše video, ktoré zachytáva prehľad najzaujímavejších astronomických udalostí v roku 2017.
pozorovania.vesmir.sk, wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku