Medzi jednu z najskúmanejších oblastí, patrí aj oblasť klonovania. Jedným z najvýznamnejších úspechov, aké sa vedcom podarilo dosiahnuť, je naklonovanie ovečky za pomoci nukleárneho transferu. Išlo o vôbec prvého naklonovaného cicavca na svete a ovečka dostala meno Dolly.
Ubehlo už 15 rokov odo dňa, kedy musela byť ovečka Dolly utratená. Trápilo ju ochorenie pľúc a závažná artritída, žila však život, ako žiadna iná ovečka na svete. Dolly prvýkrát uzrela svetlo sveta ešte 5. júla v roku 1996 a stala sa prvým cicavcom, ktorý bol naklonovaný z bunky inej bytosti. Naklonovaná bola z mliečnej žľazy dospelej ovce a Ian Wilmut, ktorý stál na čele výskumu, skonštatoval, že pôvodne sa ovca volala 6LL3. Meno Dolly však neskôr dostala z prozaického dôvodu. Tím škótskych vedcov si myslel, že nikto na svete nemá krajšie prsia, ako coutry speváčka Dolly Parton, ovečka Dolly teda dostala svoje meno práve po nej.
On this day 21 years ago, Dolly – the world's most famous sheep, was born here at Roslin #clone https://t.co/TrCcLD6ual pic.twitter.com/Xgjgmb0m4x
— The Roslin Institute (@roslininstitute) July 5, 2017
Dolly mala tri matky, jedna z nich poskytla vajíčko, z druhej bolo získané DNA a tretia ovca mláďa vynosila. Narodenie Dolly a jej predstavenie 22. februára v roku 1997 vyvolalo celosvetovú senzáciu, vďaka čomu možno označiť život zvieraťa za kontroverzný. Vedci totiž začali uvažovať nad tým, aké možnosti sa otvárajú v prípade klonovania ľudí. Lee Silver sa vtedy pre The New York Times dokonca vyjadril, že narodenie Dolly je niečo neuveriteľné a znamená to, že v oblasti klonovania už viac neexistujú limity.
Slávna ovečka svoj život prežila v Roslinskom inštitúte a odborníci sa o ňu patrične starali. Dokonca na svet priviedla aj šesť potomkov. Jej prvé mláďa sa narodilo, keď mala Dolly len dva roky. Jahňa Bonnie prišlo na svet v apríli v roku 1998. Zaujímavé je, že ďalšie v poradí sa v roku 1999 narodili jahňatá dvojičky a v roku 2000 Dolly dokonca priviedla na svet trojičky Lucy, Darcy a Cotton.
#OnThisDay 20 years ago #DollytheSheep was announced to the world & is still inspiring our research today https://t.co/iQTBP85Tcf @dollyat20 pic.twitter.com/kv2rmHFzBL
— The Roslin Institute (@roslininstitute) February 23, 2017
Napriek tomu, že ovce sa zvyčajne dožívajú 10 až 12 rokov, Dolly musela byť vo veku 6,5 roka utratená. S rakovinou pľúc, artritídou a mnohými ďalšími zdravotnými problémami bol pre ňu život už viac trápením. Vedci však upozorňujú, že ochorenia ovečky nijak nesúviseli s faktom, že bola naklonovaná.
Prečo bola Dolly taká slávna? Okrem faktu, že bola prvým naklonovaným cicavcom a dostala meno po Dolly Partonovej, podarilo sa jej vzbudiť zvedavosť celého sveta, a to nielen vedeckého, ale i toho laického. Svet si Dolly doslova zamiloval, ľudia boli zvedaví a chceli o jej príbehu vedieť viac. Existuje len málo vedeckých objavov, o ktoré by sa verejnosť zaujímala tak, ako sa zaujímala o ovečku Dolly.
#DollytheSheep's Clone 'Sisters' Are Healthy in Old Age https://t.co/xct1x08E89 pic.twitter.com/YFwTgymJ6c
— Live Science (@LiveScience) July 27, 2016
Od tých čias pokročilo klonovanie zase o krok vpred. Potomkovia Dolly chodia po svete ešte aj dnes, dokonca v roku 2016 vedci potvrdili, že naklonovali 13 ovečiek, pričom štyri pochádzajú priamo z Dollynej bunkovej línie. Klonovanie sa začína využívať v rôznych oblastiach. Napríklad, ľudia, ktorí prišli o domácich miláčikov si ich môžu nechať naklonovať. Veľký potenciál má klonovanie v oblasti záchrany ohrozených druhov zvierat, či dokonca v oblasti obnovenia druhov, ktoré už vyhynuli. Mnoho tímov vedcov už na tom usilovne pracuje.
Klonovanie je však stále citlivou témou a to, či niekedy dôjde k úspešnému naklonovaniu človeka, je otázne.
Pozri aj: Veľký úspech vo vede! Vedci spojili ľudské embryo s kuracím a vytvorili tak hybrid
wikipedia, independent, sciencedaily, livescience
Nahlásiť chybu v článku