John Fitzgerald Kennedy zomrel 22. novembra 1963 na následky plánovaného streleckého atentátu, za ktorým stál Lee Harvey Oswald. Vražda 35. prezidenta Spojených štátov amerických sa aj po desiatkach rokov právom radí k tým, ktoré výrazne zmenili chod lokálnej aj svetovej politiky.
V novembri 1963 sa v americkom meste Dallas udial atentát, ktorého cieľom bolo zastreliť a pripraviť o život prezidenta USA, Johna F. Kennedyho. Tento vážny zločinecký akt voči hlave štátu však nebol v dejinách Spojených štátov prvý. Pred Kennedym boli totiž zavraždení aj prezidenti Abraham Lincoln (1865), James A. Garfield (1881) a William McKinley (1901), pričom pri všetkých spomínaných atentátoch bola použitá strelná zbraň.
Cesta do Texasu, ktorá mala upevniť Kennedyho postavenie
John F. Kennedy sa stal 35. prezidentom USA v januári 1961, kedy nahradil Dwighta D. Eisenhowera. Bývalý senátor štátu Massachusetts mal aj vďaka rodinným politickým štruktúram vhodné predispozície na post prezidenta, no za vlastnú reputáciu a obľúbenosť mohol ďakovať najmä svojmu autentickému vystupovaniu pred ľuďmi.
Prezidentské cesty naprieč krajinou patria medzi hlavné pracovné povinnosti so zámerom upevňovania moci, získavania nových voličov, či všeobecne pre účasť medzi bežnými obyvateľmi. Rovnako k tomu pristupoval aj Kennedy, ako píše Britannica, ktorý si pracovnú cestu do štátu Texas prvýkrát naplánoval v septembri 1963. Hlavným cieľom tohto prezidentského „turné“ bola návšteva piatich miest v Texase, kde mal Kennedy riešiť spory medzi členmi Demokratickej strany, no hlavne budovať svoju politickú kultúru pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v roku 1964.
Deň, ktorý zarmútil nielen Spojené štáty americké
Celý program vrátane plánu cesty autom po Dallase bol verejnosti oznámený 18. novembra. Po návšteve miest San Antonio a Houston sa prezidentská delegácia v zložení Johna F. Kennedyho, jeho manželky Jacqueline a viceprezidenta Lyndona B. Johnsona presunula do mesta Fort Worth, kde strávili noc z 21. na 22. novembra.
Všetky zastávky znamenali pre Kennedyho úspech a množstvo nadšených ľudí, pre ktorých bolo stretnutie so 46-ročným prezidentom synonymom splneného sna. Ďalšie ráno sa delegácia po krátkom lete presunula do Dallasu, kde ich na letisku očakávalo vrúcne privítanie od tamojšieho guvernéra Johna Connallyho. Prezident s prvou dámou následne nastúpili do auta bez strechy, v ktorom mali spoločne s guvernérom Connallym a jeho manželkou absolvovať 16-kilometrovú jazdu po Dallase, píše History.
Na podobných sprievodoch bývalo zvykom, že prezident počas spomalenej jazdy máva ľuďom takmer bez akejkoľvek ochranky, aby bol čo najbližšie k davu. Hodinky ukazovali pár minút pred 12:30, keď vozidlo so vzácnou posádkou odbočilo z ulice Elm Street na Dealey Plaza. Kabriolet prešiel okolo poschodovej budovy knižného depozitu, pričom pár sekúnd nato sa ozvali výstrely.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- aké zranenia spôsobili strely Kennedymu;
- kedy chytili strelca;
- prečo sa nepostavil pred súd;
- aké konšpiračné teórie sú spojené so smrťou Kennedyho.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Články bez reklám na Interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku