Ako z nej zas vybočiť lepšie než cestovaním po svete? Existuje predsa toľko miest, ktoré môžete navštíviť, medzi nimi napríklad najjužnejšie miesto nachádzajúce sa na západnej pologuli.
Najjužnejší bod
Zátoka Bahia Lapataia je miestom, ktoré sa môže hrdiť hneď niekoľkými rekordmi. Napríklad, je to koniec najdlhšej motorkárskej trasy National Route 3, zároveň je to však aj najjužnejšie položené miesto, kam môže človek vkročiť, či už za pomoci auta alebo motorky. Pravidelne sem chodia dokonca aj turistické autobusy.
Ohňová Zem
Bahia Lapataia je súčasťou argentínskej oblasti Tierra del Fuego, teda Ohňovej Zeme. Tzv. Koniec sveta (El Fin del Mundo) je tvorený patagónskymi fjordmi a je to raj pre milovníkov rôznych druhov vzácnych operencov, delfínov, morských vydier a iných živočíchov. Väčšina územia podlieha prísnej ochrane, faune a flóre sa tu teda darí mimoriadne dobre.
Činnosť ľadovcov
Aj keď nesie oblasť pomenovanie Ohňová Zem, nebola vytvorená ohňom, ba práve naopak – vytvorila ju činnosť ľadovcov. Ich pohyb vytvoril hlboké brázdy a keď sa ľadovce stiahli, zem bola poznačená eróziou a miesto ľadovcov zaujala morská voda. Práve vďaka tomu sú súčasťou krajiny čilské fjordy, ktoré v mnohom pripomínajú tie slávnejšie nórske.
Kmeň Yámana
Jedinými trvalými obyvateľmi tohto miesta sú už 10-tisíc rokov členovia domorodého kmeňa Yámana a hovorí sa, že obyvatelia jednotlivých ostrovov medzi sebou komunikovali za pomoci ohňa. Práve preto sa tomuto územiu hovorí aj Ohňová Zem. Búrlivé more a podnebné podmienky spôsobili, že sa sem cudzinci nehrnuli a noha prišelca sem nevkročila až do roku 1520. Yámania sa medzi ostrovmi presúvali za pomoci kanoe a boli to najmä lovci a zberači. Ich potravu tvorilo z prevažnej časti to, čo ulovili v mori, teda ryby, raky či mušle, lovili však aj zvieratá na pevnine.
Prší 200 dní v roku
Najjužnejší bod južnej pologule, na ktorý môže človek zájsť, zátoka Bahia Lapataia, je okrem iného súčasťou národného parku Tierra del Fuego. Ak sa sem teda vydáte na výlet, jednoznačne bude čo obdivovať, a to napriek tomu, že národný park je jedným z mála miest, ktoré sú verejnosti sprístupnené. Nezabudnite si však pribaliť pršiplášť – v tejto oblasti totiž prší alebo sneží až 200 dní v roku, slnko tu uvidíte len zriedkavo. Keď však vykukne, neodhalí slnečné pláže plné turistov, ale drsnú kamenistú krásu patagónskeho Konca sveta.
atlasobscura, australis
Nahlásiť chybu v článku