Foto: Archív TASR/AP

Trvá to už roky a nádej na riešenie stále nevidieť.

Pred niekoľkými desaťročiami bola pomerne úspešným socialistickým projektom. Ľudia z krajín strednej a južnej Ameriky, ktoré sa zmietali vo vlastných problémoch, utekali práve do Venezuely. Dnes je situácia presne opačná a mnohonásobne vážnejšia. Vo Venezuele nefunguje absolútne nič, ľudia nepracujú, ale protestujú v uliciach. Sú hladní a to napriek tomu, že vo vreckách majú milióny. Za to, čo im kedysi stačilo na dom, si dnes nekúpia ani raňajky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dlhé roky si smerovanie krajiny nikto nevšímal. Už roky bolo pritom jasné, že ak sa nič nezmení, príde na najhoršie. Venezuela sa zrútila a zažíva najväčšiu krízu vo svojej histórii. A nielen to. Ide tiež o najväčšiu krízu v dejinách celej Južnej Ameriky. Svoje domovy opustili už 4 milióny ľudí. Kriminalita vystrelila do extrémnych čísel, rekordy prekonáva aj inflácia.

Obyčajní ľudia sa zo dňa na deň stali milionármi, no v konečnom dôsledku nemajú absolútne nič. Mnohí odborníci varujú, že ak nič nezmení, v latinskej Amerike čoskoro vznikne „druhá Sýria“.

Foto: Archív TASR/AP (AP Photo/Fernando Llano – 2017)

Príčina obrovskej krízy

Hľadať príčinu aktuálnych problémov vo Venezuele znamená pozrieť sa na obdobie posledných dvoch desaťročí. Tie sa v krajine niesli v znamení kontroverznej vlády Huga Cháveza. Zástanca demokratického socializmu stavil vo svojom politickom živote na najnižšiu sociálnu vrstvu. Vďaka obrovským ložiskám ropy sa mu síce podarilo postaviť školy, nemocnice a zlepšiť životnú úroveň chudobného obyvateľstva, no krajina ignorujúc ekonomické riziká a neudržateľnosť hospodárenia, zaplatila za tento „pokrok“ privysokú cenu.

Hugo Chávez po svojej smrti „odovzdal“ Venezuelu svojmu nástupcovi na pokraji hospodárskeho kolapsu, v chudobe a s rozbiehajúcou sa infláciou.

Foto: Archív TASR/AP (AP Photo/Fernando Llano-2019)

Chávezovým nástupcom sa stal v prezidentských voľbách veľmi tesne Nicolás Maduro. Ten namiesto riešenia problémov, slepo pokračoval v politike svojho predchodcu. Výsledkom bol absolútny prepad hospodárstva aj celej spoločnosti. V roku 2017 vypukli v krajine masové protesty, ktoré trvajú prakticky dodnes.

Inflácia dosiahla koncom roka 2018 viac ako 1 300 000%. Prechádzať sa po uliciach Caracasu a iných venezuelských miest, nie je bezpečné pre nikoho. Ovládli ich gangy, ktoré rabujú, okrádajú a vraždia. Tí, ktorí z Venezuely neušli, sú napriek tomu v uliciach už mesiace. Protestujú za slobodu a zmeny, ktoré by ich krajinu spravili obývateľnou.

Potraviny stoja milióny

Bežné potraviny stoja milióny venezuelských bolivarov (miestna mena). Ľudia už peniaze ani nepočítajú, jednoduchšie je ich pri platbe odvážiť. V auguste 2018 ľudia za bežne veľké kura zaplatili 14,6 milióna. Za jedinú rolku toaletného papiera nechali v obchodoch 2,6 milióna a za kg syru asi 7,5 milióna.

Za sumu, ktorú kedysi platili za nehnuteľnosti, dnes s problémami vystačia pri nákupe v obchodoch. To všetko samozrejme len v prípade, že mali šťastie a potraviny či iný tovar zohnali. Krajina totiž trpí nedostatkom všetkého. S výnimkou problémov.

Foto: Archív TASR/AP (AP Photo/Ariana Cubillos-2017)

Korupcia a nezamestnanosť

Prispelo k tomu najmä objavenie obrovských ložísk ropy na pobreží Karibského mora, ktoré predstavujú nepopísateľné bohatstvo. Korupcia sa prehrýzla všetkými vrstvami spoločnosti a podľa 75% obyvateľov Venezuely je aj súčasťou najvyšších politických stoličiek. Podľa posledného prieskumu organizácie Transparency International sa Venezuela v zozname najskorumpovanejších krajín sveta nachádza spoločne s Irakom na 7. mieste. Horšie sú už na tom len krajiny ako Somálsko, Sudán, Afganistan či Sýria.

Foto: Archív TASR/AP (AP Photo/Ariana Cubillos-2017)

Extrémy dosiahla v krajine aj nezamestnanosť. Tá v posledných dvoch rokoch zrejme vystrelila do takých čísel, že krajina už tento údaj radšej ani neuvádza. Posledné dostupné číslo hovorí o nezamestnanosti ľahko cez úroveň 27%. Keďže krajina už roky neposkytuje ani iné ekonomické štatistiky, situáciu možno len odhadovať. Napriek tomu sa väčšina odborníkov zhoduje, že Venezuela aktuálne patrí k najchudobnejším krajinám celého sveta (v ukazovateli HDP na jedného obyvateľa).

Hlad a kriminalita

Nedostatok potravín a obrovská chudoba mala vo Venezuele niekoľko dôsledkov. Tým najvážnejším je zdravotný stav obyvateľstva v najväčšej miere detí, ktoré sú na podvýživu najnáchylnejšie. Miestni obyvatelia sa za posledné roky museli prikloniť k extrémnym riešeniam ako zabezpečiť vlastné prežitie. Bežnou súčasťou života vo Venezuele je prehľadávanie odpadkov a požívanie zvyškov potravín, konzumácia pouličných psov, mačiek či holubov a dokonca sa objavili aj početné prípady konzumácie chránených zvierat ako napríklad plameniakov či mravčiarov.

Foto: Voice of America [Public domain], via Wikimedia Commons
Spolu s eskaláciou problémov sa vo Venezuele extrémne rozšírila aj kriminalita. Aktuálne Venezuela patrí k najnebezpečnejším krajinám sveta. Bežnou súčasťou života v uliciach miest sú totiž pouličné vraždy a útoky rôznych gangov. Na popredných priečkach stojí Venezuela v počte vrážd (17 778 obetí vrážd – 6. miesto vo svete) aj v miere zavraždených ľudí na 100 000 obyvateľov (56, 33 – 3. miesto).

Vo svetovom porovnaní pritom ide o údaje z roku 2016 a v nasledujúcom roku sa vyšplhala na číslo 26 616. V roku 2018 bolo v krajine zaevidovaných 23 047 zavraždených ľudí, čím sa krajina dostáva v miere obetí vrážd na 100 000 obyvateľov takmer na úroveň neslávne známeho Salvadoru.

Foto: Voice of America [Public domain], via Wikimedia Commons

Protesty a neistá budúcnosť

Koľko ľudí vyšlo za posledné roky vo Venezuele do ulíc sa nepodarilo nikomu spočítať. Predpokladá sa ale, že ide o milióny. Prvé masové protesty začali v januári 2014 po vražde herečky, modelky a Miss Venezuela Mónicy Spearovej. Nasledujúce roky ľudí hnali do ulíc najrôznejšie motívy. Zatýkanie, prenasledovanie a útoky na opozíciu, výsledky prezidentský volieb (2018) a najrôznejšie kauzy krajiny. Protesty sprevádzajú aj brutálne zásahy polície. Do dnešného dňa pri nich zomrelo viac ako 160 ľudí ďalšie tisícky bolo zranených.

Foto: Archív TASR/AP (AP Photo/Rodrigo Abd-2014)

Venezuela pritom nemá ani vyhliadky na svetlejšiu budúcnosť. Prezident Maduro proti ktorému krajina protestuje, je stále vo funkcii a má za sebou aj podporu armády. Práve toho sa mnoho odborníkov obáva. Z Venezuely by sa mohla stať „latinská Sýria“. Veľmi podobný scenár sa totiž pred niekoľkými rokmi odohral na Blízkom východe.

Keď prezident Baššár al-Asad nariadil armáde zásah proti verejnosti, tá sa mu z veľkej časti rozpadla a na strane protestujúcich sa zrazu objavilo množstvo ozbrojených dezertérov. Ak sa chce Venezuela vyhnúť občianskej vojne, mala by svoje problémy vyriešiť čo najskôr.

Uložiť článok

Najnovšie články