Včera počas dňa zasadalo konzílium odborníkov. Prerokovať mali zmenu COVID automatu, ktorú ohlasovali ešte pred Dušičkami. Išlo najmä o výhody pre očkovaných v čiernych okresoch. Priaznivo sa pred sviatkami k zmenám vyjadril aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Situácia sa ale v posledných dňoch výrazne zhoršila. Denne pribúda už viac ako 6-tisíc pozitívnych PCR testov, čo je najviac od začiatku tretej vlny a sme na tom už podobne, ako pri druhej vlne. Zomiera dvojciferný počet pacientov a denne je takmer každý tretí test pozitívny, pretože pozitivita sa šplhá k 30 %. Do nemocníc denne prijmú okolo 200 pacientov- situácia vôbec nevyzerá dobre, najväčšiu skupinu pacientov tvoria nezaočkovaní.
Viac voľnosti pre očkovaných
“Žiaľ, ochorenie COVID-19 a delta variant nového koronavírusu spôsobuje vysoké počty nakazených a pri pomerne nízkej zaočkovanosti v SR je potrebné držať najmä hospitalizáciu v nemocniciach pod kontrolou,” reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Zodpovednosť za nespokojnosť občanov v čiernych okresoch, ktorí napriek svojej plnej zaočkovanosti nemôžu voľne využívať dostupnosť služieb, sčasti pripisuje rezort aj tým, ktorí sa doposiaľ nezaočkovali. “Každý okres má šancu zvýšiť počty zaočkovaných, a tým zmeniť situáciu v danom regióne na priaznivejšiu aj z pohľadu COVID automatu,” uviedla.
Keďže heslo očkovacej kampane je „vakcína je sloboda“ a od pondelka budeme mať 36 čiernych okresov, na stole je podľa členov vlády zmierňovanie opatrení pre plne zaočkovaných. Za je napríklad strana SaS, podobne sa vyjadril aj premiér Eduard Heger.
Minister Lengvarský rokoval s konzíliom, no mal dve jasné požiadavky a podmienky. Očkovaní by mohli mať výhody aj v čiernych okresoch, ale súčasne by mali prísť jasné pravidlá pre neočkovaných. Zaočkovaní musia byť podľa ministra aj zamestnanci prevádzok a všetci, ktorí do prevádzky vstúpia. Len takto môžeme efektívne krivku splošťovať. Neočkovaní budú musieť byť lepšie kontrolovaní a do prevádzok nebudú mať žiadny prístup.
Nové opatrenia tretej vlny
Na tlačovej konferencii po rokovaní konzília vystúpila Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu, Alena Koščálová, primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny UNB – Kramáre a Matej Mišík, riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz MZ SR.
Matej Mišík konštatoval, že situácia sa na Slovensku neustále zhoršuje. Hospitalizovaných pacientov je takmer 2-tisíc, ventilovaných pacientov je okolo 200, počet denných úmrtí stúpa. Rovnako sa zdvojnásobujú aj výjazdy sanitiek, o pár dní ich môže byť aj 3-tisíc. Najväčší počet výjazdov je v Prešovskom kraji, kde sú aj najvyťaženejšie nemocnice.
8 z 10 osôb v nemocniciach boli nezaočkované osoby, pri očkovaných osobách išlo o osoby vo vyššom veku a s pridruženými ochoreniami. Do nemocníc sme za mesiac prijali niečo cez 4-tisíc nezaočkovaných osôb, zaočkovaných bolo menej ako tisíc.
Ak situáciu porovnáme s minulým rokom, máme približne 3-týždňový posun, prekročili sme všetky čísla skôr. Za týždeň sa na Slovensku zaočkuje len 10-tisíc ľudí prvou dávkou. V najrizikovejšej populácii je zaočkovanosť nízka, 720-tisíc osôb nemá ani prvú dávku vakcíny.
Primárka Koščálová hovorí, že zažívame déjà vu z vlaňajších sviatkov. Denno-denne vidia lekári pacientov v ťažkých stavoch, väčšina z nich je nezaočkovaná. Navyše, počúvajú jednotlivých pacientov, ktorí im hovoria, prečo sa nedali zaočkovať. Keď však vyjdú za brány nemocníc, majú pocit, akoby tam pandémia už nebola. A pritom stále viac nemocníc obmedzuje plánované výkony a otvorene sa začína hovoriť o kolapse nemocníc. Tretia vlna je vlnou nezaočkovaných. Nešťastím Slovenska je, že je takých ľudí veľa a nekontroľovateľné premorovanie vedie ku kolapsu zdravotníckeho systému.
Je načase hovoriť o prísnych opatreniach, ktoré krajiny s vysokou očkovanosťou už nepotrebujú. Povedala počas tlačovej besedy Elena Prokopová. V konzíliu si uvedomujú nespokojnosť očkovaných občanov. Súčasná situácia dovoľuje uvoľniť opatrenia pre očkovaných len vtedy, keď budú mať záruku, že opatrenia budú dodržiavané samotnými ľuďmi, aby zabránili zatváraniu ekonomiky a škôl a súčasne ochránili zdravie ľudí. Je potrebné urgentne prijať rozhodnutia, ktoré nebudú populárne, ale sú v záujme ochrany zdravia ľudských životov.
Odborníci žiadajú prijať nasledovné body:
- obmedziť pohyb pre nezaočkovaných v čiernych okresoch a teda platný zákaz vychádzania s výnimkami – okrem zaočkovaných
- povinné Covid pasy (režim OTP) na vstup do zamestnania od červeného okresu + kontrola zamestnávateľa
- odporúčaný home office od červeného okresu
- krátkodobo prerušiť prezenčnú výučbu v bordových a čiernych okresoch, vyhlásiť napr. chrípkové prázdniny
- obmedziť otvorenie prevádzok od 22:00 hod. v bordových okresoch a čiernych okresoch
- zakázať oslavy, svadby, posedenia v čiernych okresoch
- iniciovať tretie dávky vakcín a očkovanie DSS
- navýšiť počet reprofilizačných lôžok
- platiť zvýhodnenú PN len zaočkovaným osobám, teda len tým pozitívnym, ktorí sú zaočkovaní. Neočkovaní by dostali nižšiu PN
- motivovať ľudí na očkovanie prvou dávkou, zapojiť regionálnych politikov, občianske združenia a náboženské spolky
- zvážiť povinné očkovanie určitých skupín obyvateľov, ako to robia iné štáty
- vynaložiť celkové úsilie na zvýšenie celkovej zaočkovanosti
- použiť všetky dostupné prostriedky na kontrolu týchto opatrení
Konzílium nemá možnosť tieto opatrenie prijať. Rozhodnúť o nich však môžu kompetentní – vláda alebo hlavný hygienik cez vyhlášky či regionálni hygienici.
Nahlásiť chybu v článku