Foto: Profimedia

Porotu dojala jeho tichá sila.

Strhujúci portrét deväťročného palestínskeho chlapca, ktorý prišiel o obe ruky počas izraelského útoku na mesto Gaza, získal vo štvrtok cenu World Press Photo 2025. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Na fotografii je Mahmúd Adžúr a vytvorila ju palestínska fotografka Samar abú al-Awfová pre denník The New York Times. Chlapcovi minulý rok výbuch odtrhol jednu ruku a druhú zmrzačil, potom ho evakuovali do katarského hlavného mesta Dauha.

Mahmúd prežil, no už nikdy nebude rovnaký

Dnes žije v katarskej Dohe, kde sa postupne učí, ako žiť s tým, čo mu vojna vzala, no zároveň aj s tým, čo mu ešte ostalo.  Chlapec sa teraz učí nohami hrať hry na telefóne, písať a otvárať dvere. „Mahmúdov sen je jednoduchý – chce dostať protézy a žiť svoj život ako každé iné dieťa,“ uviedli vo vyhlásení organizátori súťaže.

 „Jedna z najťažších vecí, ktoré mi Mahmúdova matka vysvetlila, bola, že keď si Mahmúd prvýkrát uvedomil, že má amputované ruky, prvá veta, ktorú jej povedal, bola: ‚Ako ťa budem môcť objať?’“ povedala fotografka al-Awfová. Aj ona pochádza z Pásma Gazy, odkiaľ bola evakuovaná v decembri 2023. Teraz portrétuje ťažko zranených Palestínčanov, ktorí sa nachádzajú v Dauhe.

Foto: Profimedia

Fotka, ktorú nemožno ignorovať

„Je to tichá fotografia, ktorá však hovorí nahlas. Rozpráva príbeh jedného chlapca, ale aj širšej vojny, ktorá bude mať vplyv na celé generácie,“ povedala Džumána az-Zajn Chúríová, riaditeľka organizácie World Press Photo so sídlom v Amsterdame. Porota na fotografii ocenila „silnú kompozíciu a pozornosť venovanú svetlu“, aj jej námet, ktorý podnecuje k zamysleniu o Mahmúdovej budúcnosti.

Druhé miesto si rozdelili dve fotografie

Cenu za druhé miesto získali dve fotografie. Prvá z nich „Sucho v Amazónii“ od Musuka Nolteho pre Panos Pictures a Bertha Foundation zobrazuje stojaceho muža uprostred vyschnutého koryta rieky v Amazónii. Nesie zásoby svojej mame do dediny Manacapuru, kam sa kedysi dalo dostať loďou.

Druhá, „Nočný prechod“ od Johna Moora pre Getty Images, zobrazuje čínskych migrantov v pršiplášťoch chúliacich sa pri ohni počas studeného dažďa po prekročení mexicko-americkej hranice. Vznikla v kalifornskej oblasti Campo. Porota v rôznych kategóriách ocenila 42 spomedzi 59.320 fotografií od 3778 fotoreportérov z celého sveta.

Uložiť článok

Najnovšie články