Výhra v lotérii, ilustračné

Ilustračná foto: Unsplash

Napriek tomu, že šanca na výhru v lotérii je často takmer neexistujúca, mnoho ľudí skúša šťastie takmer každý týždeň.

Existuje však finančný odborník, ktorý celý systém chytil z opačného konca. Vymyslel si vlastnú metódu, vďaka ktorej zvíťazil hneď 14-krát.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rumunský ekonóm Stefan Mandel premýšľal o lotérii podobným spôsobom, akým šéfkuchár premýšľa o dokonalom šaláte. Vedel, že musí existovať víťazná formula, ktorá je bežnému smrteľníkovi ukrytá priamo pred očami.

V rozhovore pre britskú televíznu šou How’d They Do That?, ktorá sa medzi rokmi 1994 a 1997 venovala odhaľovaniu najväčších trikov a výmyslov v ľudskej histórii, prezradil, že podľa neho môže túto metódu využiť prakticky ktokoľvek z nás.

„Každý si teoreticky môže kúpiť všetky existujúce kombinácie,“ prezradil ekonóm. „Vypočítať ich zvládne aj stredoškolák.“

Ovládať stačí základy matematiky

Mandel tak tvrdí, že na „oklamanie“ systému lotérie stačí ovládať základy matematiky. Napriek tomu strávil vypracovaním „Mandelovej metódy“ roky. Svoje úsilie zhmotnil v syndikáte (obchodná skupina ľudí či investorov, ktorí spolupracovali na dosiahnutí výhry) s názvom International Lotto Fund (ILF).

Spoločne s ILF si následne z lotérie odniesli 14 astronomických víťazstiev.

Foto: TASR (Martin Baumann)

Podľa Mandela, ako píše portál Indy100, v každom prípade syndikát skončil ako jediný víťaz. Spoločne sa zamerali na americkú lotériu vo Virgínii, ktorá hrala so šiestimi kombináciami čísel 1 až 44.

Pokiaľ absolvujeme Mandelov „jednoduchý matematický výpočet“, znamená to, že v danej lotérii existuje v každej hre 7 059 052 rôznych kombinácií. Toto číslo bolo podľa Mandela vynikajúce.

Odniesli si jackpot a 900-tisíc k tomu

Na lotérii vo Virgínii bolo rovnako dobré to, že tikety bolo možné kupovať doma na počítači. Ako tvrdí, stačilo tak mať „len 30 počítačov“, do ktorých členovia IFL nahadzovali všetky možné kombinácie pred samotným žrebovaním.

Vďaka tomu sa im vo februári 1992 podarilo odniesť si výhru 27 miliónov dolárov. Ďalších 900-tisíc si odniesli z ostatných výherných kombinácií, keď sa umiestnili na druhom, treťom a ďalších miestach.

Pád majstra lotérie

Podľa všetkého však snaha šikovného ekonóma a IFL zaujala okrem verejnosti aj rôzne federálne vyšetrovacie úrady. Tie sa snažili napadnúť Mandela za protiprávne konanie. Jeho systém prešetrilo niekoľko vládnych agentúr vrátane takých, akými sú CIA či FBI.

Mandel tak čelil rokom právnych ťahaníc, ktoré zdanlivo nemali konca. Nakoniec všetky obvinenia skončili na slepom mieste a Mandel bol zbavený viny. Napriek tomu mu však roky právnych sporov zhoršili život a spôsobili množstvo finančných problémov. Nakoniec v roku 1995 ho všetky okolnosti podľa NY Post donútili vyhlásiť bankrot.

Podľa Y Net News, Mandel so súdmi neskončil. V roku 2004 bol súdený za podvod s cennými papiermi, v kauze známej ako „aféra Mondragon“. Odsúdený bol na desať mesiacov väzenia, pričom sa nedostavil na vynesenie rozsudku a bol označený za utečenca pred spravodlivosťou.

Pre rumunské noviny Bursa v roku 2012 povedal: „Som človek, ktorý riskuje, ale robí to vypočítavo. Aj zastrihávanie brady je v istom zmysle lotéria – vždy je tu možnosť, že sa porežem, dostanem infekciu a zomriem, ale aj tak to robím.“ 

Mandel má dnes údajne žiť na ostrove Vanuatu, kam sa vraj presťahoval spoločne s mnohými kolegami z jeho bývalej syndikátnej skupiny.

Hrajte s rozumom. Ak máte pocit, že hazard negatívne zasahuje do vášho života, o pomoc môžete požiadať na bezplatnej linke 0800 800 900
Uložiť článok

Najnovšie články