Ilustračná foto, Walter White zo seriálu Perníkový tatko: MovieStillsDB/ United States Drug Enforcement Administration (DEA)., Public domain, via Wikimedia Commons

Tento muž pripravil o život tisícky ľudí.

Boj s drogovou závislosťou dokáže zničiť život nielen chorému jednotlivcovi, ale aj celej jeho rodine. Muž menom George Erik Marquardt sa postaral o to, aby bola smrtiaca droga fentanyl ľahko dostupná verejnosti. Mnoho ľudí tým pripravil o život, milióny ľudí následkom jeho konania prišli o svojich najbližších.

Článok pokračuje pod videom ↓

Heroín vyrábal už ako 15-ročný

George Erik Marquardt sa narodil v roku 1946. Ako informuje Mail Online, o drogy sa zaujímal už od skorej mladosti. Bolo to pre neho omnoho zaujímavejšie, ako sedieť v škole. Mal len 15 rokov, keď prvýkrát začal experimentovať s vyrábaním heroínu v pivnici domu svojich rodičov. Podľa Toronto Sun oficiálne chémiu na vysokej škole nevyštudoval, no veda ho fascinovala, a to čo vedel, sa naučil zo starých učebníc. Okrem iného sa zaujímal napríklad o prednášky Roberta Oppenheimera. Už v mladosti ho priatelia popisovali ako človeka, ktorý raz buď vyhrá Nobelovu cenu, alebo skončí vo väzení.

Neskôr začal vyrábať LSD. Zistil, že má jednoducho nadanie na výrobu drog a o jeho produkty je veľký záujem. Odkiaľ na to bral materiál? Raz ho napríklad pristihli, ako kradol veci, ktoré na výrobu potreboval, z wisconsinskej univerzity, kde v tom čase pracoval ako výskumník. Mimochodom, inú univerzitu presvedčil, aby ho najala ako profesora fyziky, inokedy sa zas vydával za pracovníka Komisie pre atómovú energiu.

Keď mal 23 rokov, ukradol dodávku, nasadol do nej a zmizol. Jeho sestra Gini sa neskôr vyjadrila, že s rodičmi už nikdy viac neprehovoril. S výrobou návykových látok experimentoval čoraz intenzívnejšie. Pre políciu sa stal známou firmou a musel pred ňou neustále unikať, píše web Fox News. Muži zákona totiž rýchlo prišli na to, že Marquardt je síce samouk, no je aj génius.

Drogy vyrábal z lásky k chémii

Utvrdili sa v tom, keď ho v roku 1978 zatkli v odľahlom farmárskom dome. Marquardt im dobrovoľne ukázal svoje laboratórium a podľa Newsweek sa hrdo chválil „receptom“ na výrobu metamfetamínu, o ktorom muži zákona dovtedy nikdy nepočuli. Drogy totiž údajne nevyrábal preto, lebo by na nich chcel zarábať, ale z čírej lásky k chémii. Chcel byť čarodejníkom vyrábajúcim drogy, ktoré zázračne zmenia stav vedomia človeka.

Istý čas vyrábal liek pre ľudí trpiacich AIDS, ktorí si ho nemohli dovoliť. Pustil sa tiež však do výroby zložiek nervového plynu. Výroba drog bola pre neho dobrodružstvom. Bola to fantázia, ktorú menil na realitu.

Smrtiaca dávka fentanylu, foto: United States Drug Enforcement Administration (DEA)., Public domain, via Wikimedia Commons

Všetky hranice ale prekročil, keď sa pustil do výroby fentanylu. Ako píše web News, prvýkrát sa o ňom dopočul vo väzení. Fentanylu sa hovorilo aj “Tango & Cash” a Marquardta zaujalo, že je až 50-krát silnejší ako heroín a 100-krát silnejší ako morfín. V tom čase však bol extrémne náročný na výrobu a proces bol aj poriadne nebezpečný. To Georgea neodradilo, ba práve naopak, bola to pre neho výzva. Pustil sa do nej a ako píše Mail Online, stal sa prvým človekom v Amerike, ktorý začal túto drogu nelegálne vyrábať vo svojom laboratóriu.

Skutočný Walter White

Dovtedy bol dostupný len na predpis, no do roku 1989 Marquardt prišiel na to, ako ho vyrábať vo veľkom a sprístupniť verejnosti. Vyslúžil si tak prezývku Krstný otec fentanylu a dnes mu niektorí hovoria aj skutočný Walter White (z populárneho seriálu Perníkový tatko). Podľa polície bol však Marquardt omnoho horší ako seriálový zomierajúci profesor.

Bol géniom a najlepším a najtalentovanejším výrobcom ilegálnych látok v Amerike. Pre dílerov sa stal hotovou zlatou baňou. Stal sa však aj sériovým vrahom. Čoskoro totiž bolo jasné, že následky budú horšie, než si ktokoľvek vôbec dokázal predstaviť. Hromadne totiž začalo pribúdať ľudí, ktorí sa po užití fentanylu predávkovali. Mŕtvych rátali v stovkách, pričom mnohých našli s ihlou ešte stále zapichnutou v ruke.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články