Búrky s krúpami sa môžu počas soboty vyskytnúť takmer na celom území Slovenska, len s výnimkou okresov Snina, Michalovce, Sobrance a Trebišov. Najnižší stupeň výstrahy platí predbežne do 22.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu (65 až 85 kilometrov za hodinu),“ informoval SHMÚ. V tejto súvislosti je možný aj prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.
Prvý stupeň výstrahy pred vysokými teplotami sa týka okresov Michalovce, Sobrance a Trebišov, pričom predbežne má v sobotu platiť od 13.00 do 18.00 h. Teploty môžu podľa meteorológov dosiahnuť v týchto oblastiach miestami 33 stupňov Celzia.
Teplo a dusno
Nedeľa bude taktiež veľmi búrlivá a nebezpečná. Ľudí bude opať ohrozovať nielen dážď, ale aj krupobytie. Búrky sa začnú na našom území vytvárať predovšetkým v priebehu popoludnia, kedy začnú vznikať v oblasti stredného Slovenska a postupne sa rozšíria nad východné Slovensko a nad východnú časť západného Slovenska. Tieto búrky môžu opäť napáchať obrovské škody.
Portál iMeteo informuje, že počasie na našom území ovplyvňuje tlaková výš, ktorej stred sa nachádza nad severnou Ukrajinou a súčasne do našej oblasti zasahuje oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorá sa nachádza nad Jadranským morom. Tá zapríčiní, že sa k nám dostane teplý a veľmi vlhký vzduch.
Obrovské povodne v Európe
Najmenej 120 ľudí zahynulo a niekoľko stoviek je nezvestných v súvislosti s prudkými dažďami a následnými povodňami, ktoré postihli v týchto dňoch západnú Európu. Najviac zasiahnutý je západ Nemecka, potom Belgicko, Holandsko, Luxembursko, ale tiež Švajčiarsko a časti Francúzska, informovala agentúra DPA.
V Nemecku zahynulo najmenej 103 ľudí a približne 1300 osôb je nezvestných, uvádza stanica BBC. Medzi obeťami je aj 12 klientov zariadenia pre zdravotne postihnutých v meste Sinzig v spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Do pátrania po nezvestných bolo v Nemecku nasadených 15.000 policajtov, vojakov a záchranárov. Ľudí zo striech budov odvážajú pomocou vrtuľníkov. Armáda nasadila tanky na odpratávanie popadaných stromov a sutín.
V Belgicku podľa miestnych médií zahynulo pri povodniach najmenej 23 osôb, približne 20 ľudí je nezvestných. Obyvateľov tretieho najväčšieho mesta krajiny Lige museli evakuovať. „Všetky osoby nachádzajúce sa na území Lige musia mesto opustiť,“ oznámila v priebehu dňa miestna televízia RTC Télé Lige.
Vo Verviers neďaleko Lige vyhlásili nočný zákaz vychádzania z obáv pred rabovaním. Denník Le Soir informoval, že viac než 41.000 domácností vo Valónsku sa v piatok ocitlo bez elektriny. Premiér Alexander De Croo vyhlásil na utorok 20. júla štátny smútok.
Ako informoval holandský denník De Telegraaf, popoludní sa pretrhla hrádza neďaleko 20-tisícového mestečka Meerssen, ktoré museli evakuovať. V 100-tisícovom meste Venlo začali s evakuáciou 10.000 ľudí o 18.00 h, čo bolo skôr, ako úrady pôvodne plánovali. Voda v oblasti totiž stúpala rýchlejšie, než sa očakávalo.
Nahlásiť chybu v článku