Tretí pondelok v januári je známy ako „modrý pondelok,“ deň, ktorý podľa odborníkov na psychológiu býva najdepresívnejší počas celého roka. Ak ste sa dnes prebudili s pocitom únavy, zlej nálady a neschopnosti vykročiť z postele, možno nie ste jediní.
Tento jav, ktorý postihuje mnohých, sa nazýva „modrý pondelok“ a podľa portálu Live Science súvisí s kombináciou viacerých faktorov, ktoré v tento deň vplývajú na našu psychiku.
Termín „modrý pondelok“ sa prvýkrát objavil v roku 2005, keď psychológ Dr. Cliff Arnall zo Spojeného kráľovstva vytvoril vzorec na jeho výpočet.
Ide len o marketingový ťah?
Tento deň pripadol vždy na tretí pondelok v januári, ktorý podľa Arnalla spája niekoľko faktorov: je to pondelok po víkende, január je chladný a dni sú krátke, čo prispieva k pocitu vyčerpanosti. Okrem toho je po Vianociach a sviatkoch, mnoho ľudí je finančne vyčerpaných, novoročné predsavzatia už začínajú blednúť a prichádzajú prvé účty a dane.
Niektorí kritici však tvrdia, že tento fenomén je len marketingovým ťahom, ktorý využívajú rôzne odvetvia. Cestovné kancelárie sa v januári snažia nalákať zákazníkov na zájazdy a fitnescentrá či e-shopy s doplnkami stravy sa sústreďujú na motiváciu k pohybu, ktorý údajne pomáha odbúrať stres a negatívne myšlienky.
Vzorec pre modrý pondelok
Arnall vyvinul matematický vzorec, ktorý zahŕňa niekoľko premenných, ako je počasie, dĺžka trvania dlhov, čas, ktorý uplynul od Vianoc, aj to, ako dlho trvajú novoročné predsavzatia. Vzorec vychádza z analýzy kombinácie rôznych faktorov, ktoré vedú k pocitu depresie v tomto čase roka.
Rozobratý na drobnejšie, v čitateli W predstavuje počasie, D – d znamená dlhy, ktoré človek na seba prevzal pred sviatkami, mínus reálna schopnosť splatiť ich ešte do budúcej výplaty, T znamená čas, ktorý uplynul od Vianoc a TQ znamená čas, ktorý prešiel od stanovenia novoročných predsavzatí. V menovateli M znamená nedostatok motivácie a Na potrebu konať.
Samozrejme, aj v tejto oblasti existujú rozdielne názory. Niektorí odborníci tvrdia, že najdepresívnejší deň môže byť aj druhý alebo štvrtý pondelok v januári, v závislosti od toho, ako sa kalendár zhoduje s víkendami a príchodom nového roka.
Nebezpečenstvá konceptu modrého pondelka
Vo všeobecnosti však očakávanie, že konkrétny deň bude obzvlášť dobrý alebo obzvlášť zlý, nemusí byť práve múdre. Ako upozorňuje svetový magazín Forbes, nikdy nepodceňujte silu sugescie. Očakávanie zlého dňa môže totiž vytvoriť negatívne pocity už vopred.
Tento druh pesimizmu sa ľahko stáva sebarealizujúcim sa proroctvom, kedy naozaj začneme prežívať deň ako zlý, aj keď v skutočnosti neexistujú objektívne dôvody na to, aby sme sa cítili zle. Takto nastavené myslenie nám môže následne brániť v prežívaní pozitívnych momentov a príležitostí, ktoré by inak mohli prísť.
Veľa z nás si totiž takto vopred pokazí celý deň, čo nám vo výsledku iba bráni v tom, aby sme si naozaj vychutnali každý moment naplno. Namiesto toho sa topíme v obavách. Oveľa lepšie je nechať sa prekvapiť a nenechať sa ovládať neoverenými očakávaniami.
Nahlásiť chybu v článku