Paleontológom sa podarilo objaviť 163 miliónov rokov starého tvora, ktorý veľkosťou pripomínal straku a vážil len 300 gramov. Tvor je známy ako Ambopteryx longibrachium a vynikal najmä krídlami s blanou, ktoré boli až doposiaľ u theropodov nevídané.
Toto naznačuje, že keď sa dinosaury začali oboznamovať s lietaním, príroda experimentovala s rôznymi štruktúrami. Znamená to však aj to, že to, čo sme si mysleli o evolúcii sa zase raz mení. Potvrdzuje to Min Wang z čínskej akadémie vied pre Independent. „Domnievali sme sa, že dinosaury mali operené krídla, no náš posledný objav celkom obracia naše chápanie pôvodu lietania,“ hovorí Wang pre britský denník.
Tento živočích žil počas jurskej periódy, teda na konci druhohôr, na mieste, ktoré je dnes známe ako provincia Liaoning na severovýchode Číny. Independent ďalej uvádza, že tento dinosaurus trávil väčšinu času v korunách stromov alebo letom medzi nimi. Ambopteryx žil približne v rovnakom čase ako dinosaury s operenými krídlami.
Tie sa však osvedčili viac, a tak viedli k evolúcii vtákov. Netopiere sa v skutočnosti nevyvinuli až do vyhynutia dinosaurov, čo bolo pred 66 miliónmi rokov. Podľa obsahu žalúdka fosílie sa tiež vedcom podarilo prísť na to, že Ambopteryx bol predátorom. Novoobjavený druh bude pravdepodobne spadať do rodiny scansoriopterygidae, teda medzi dinosaurov s dlhými prednými končatinami a prstami, ktoré využívali na lezenie po stromoch.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku