V dobách pred 66 miliónmi rokov životu na Zemi dominovali dinosaury. Náhle ukončenie ich pôsobenia však vedcov stále fascinovalo a nútilo skúmať a analyzovať, čo vlastne stálo za ich vyhynutím.
Prach z asteroidu
Prípadom vyhynutia dinosaurov sa zaoberá veľké množstvo vedcov. Najnovšia štúdia uverejnená v časopise Science Advances, na ktorú sa pozrel portál Science Alert, potvrdzuje názor väčšiny vedcov. Dopad asteroidu na mexický polostrov Yucatán spôsobil vyhynutie dinosaurov. Potvrdila to chemická analýza, pri ktorej tím vedcov študoval materiál zo slávneho impaktného krátera Chicxulub na polostrove Yucatán, ktorý bol porovnaný s tenkou vrstvou prachu usadenej v zemskej kôre pred 66 miliónmi rokov.
Vyhynuli v priebehu dvoch desaťročí
Geovedec Sean Gulick z texaskej univerzity spolu s Joannou Morganovou z Imperial College v Londýne viedli ešte v roku 2016 expedíciu s cieľom získať horniny z krátera, ktorý vznikol pri dopade na Yucatáne. Odobraté vzorky analyzovali štyri rôzne laboratóriá. Výsledky meraní nielen pomáhajú zjednocovať záznamy o udalosti na nálezisku, ale tiež naznačujú časovú os, ktorá podporuje rýchly pokles populácie dinosaurov v priebehu jednej či dvoch dekád.
„Vyhynutie sa udialo v priebehu jedného či dvoch desaťročí, čo je v podstate doba, kým všetko zomrie od hladu,“ hovorí Gulick.
Dve hypotézy
O tom, čo vlastne spôsobilo vyhynutie dinosaurov, existovali dve hypotézy. Jedna poukazovala na záhubu prichádzajúcu z podzemia v podobe veľkej sopečnej činnosti, druhá hovorila o záhube z neba v podobe kométy či asteroidu, ktorý radikálne narušil zemskú klímu.
Už v roku 1980 zverejnil fyzik Luis Alvaréz a jeho syn Walter štúdiu o tenkej vrstve sedimentu, v ktorom sa nachádzalo veľké množstvo prvku irídium. Ten je v zemskej kôre zastúpený iba vo veľmi nízkom množstve, no vo veľkom sa nachádza práve v asteroidoch. Niečo teda muselo po celej Zemi vytvoriť vrstvu irídia a bolo to práve v čase, keď dinosaury vyhynuli.
Vyhynutie asteroidom
Od tej doby sa začali stále viac a viac objavovať dôkazy na podporu toho, že za skazou dinosaurov stál asteroid. Na základe analýzy vrstvy zeme vzniknutej pred 66 miliónmi rokov a miesta dopadu asteroidu vedci tvrdia, že dopad 12 kilometrov veľkého kusu skaly spôsobil vyhynutie dinosaurov. Prach vzniknutý pri dopade, nasýtený irídiom, sa dostal do atmosféry a zahalil Zem do dlhoročnej tmy, čo spôsobilo masívne vymieranie.
Nahlásiť chybu v článku