Vatikán doteraz potvrdil, že na sobotňajšom pohrebe pápeža Františka sa zúčastní viac ako 130 zahraničných delegácií a viac ako 50 hláv štátov. Na poslednú rozlúčku s hlavou katolíckej cirkvi pricestujú americký, francúzsky, brazílsky alebo filipínsky prezident. Do Vatikánu prídu aj viacerí panovníci, premiéri, ako aj najvyšší predstavitelia iných kresťanských cirkví a hlavy rôznych medzinárodných organizácií. Informuje o tom TASR.
Zasadací poriadok na pohrebe je pevne stanovený na základe dlhodobo zavadených protokolárnych pravidiel Vatikánu.
Dve miesta vpredu sú podľa tradície vyhradené pre taliansku hlavu štátu Sergia Mattarellu a argentínskeho prezidenta Javiera Mileia.
Ide o štandardný postup, keďže miesta v popredí patria najvyššiemu predstaviteľovi Talianska pre špeciálny vzťah tejto krajiny so Svätou stolicou, a pre vedúceho predstaviteľa domovskej krajiny zosnulého pápeža.
Vládnuci panovníci
Za prezidentmi Argentíny a Talianska budú podľa protokolu nasledovať vládnuci panovníci. Na pohrebe sa zúčastnia napríklad španielsky kráľ Filip VI., švédsky panovník Karol XVI. Gustáv, monacké knieža Albert II., belgický kráľ Filip alebo kráľ Jordánska Abdalláh II.
Za prítomnými panovníkmi budú nasledovať ostatné hlavy štátov, ktoré budú usadené v abecednom poradí na základe názvov ich štátov vo francúzštine.
Za prezidentmi budú sedieť ostatní predstavitelia, premiéri, ministri, najvyšší zástupcovia medzinárodných organizácií a veľvyslanci.
Sobotný pohreb povedie dekan kolégia kardinálov Giovanni Battista Re. Na poslednej rozlúčke sa podľa agentúry Reuters očakáva prítomnosť 220 kardinálov, 750 biskupov a kňazov pri oltári a viac ako 4000 ďalších kňazov na námestí.
Nahlásiť chybu v článku