Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v auguste, vyhrala by strana Hlas-SD so ziskom 19,2 percenta. Nasleduje Smer-SD so ziskom 14,9 percenta a SaS s 13,1 percentami hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV Joj Na hrane.
Progresívne Slovensko by skončilo štvrté so ziskom 9,9 percenta. Nasleduje OĽANO s 8,4 percentami a KDH so ziskom 6,9 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostalo aj Sme rodina so 6,6 percentami a tiež Republika s 5,3 percentami hlasov.
Za ľudí či ĽSNS by dôveru opäť nezískali
Pred bránami parlamentu by ostala SNS so ziskom 4,1 percenta a tiež strana Aliancia s 2,5 percentami. Do NRSR by sa nedostali ani ĽSNS, Za ľudí a Maďarské fórum (zhodne po 2,1 percenta), či Dobrá voľba a Umiernení (1,2 percenta).
Pod hranicou jedného percenta by sa ocitli Socialisti.sk a Spolu (zhodne po 0,3 percenta), Slovenské hnutie obrody, Strana zelených, ODS, KSS a Slovenský patriot by získali zhodne po 0,2 percenta.
Hlas-SD by podľa výsledkov prieskumu získal v parlamente 34 mandátov, Smer-SD 27 a SaS 23. Progresívne Slovensko by malo 18 kresiel a OĽANO 15. S 12 poslancami by bolo v parlamente KDH a Sme rodina, Republika by obsadila deväť kresiel.
Takmer polovica opýtaných je za odchod SaS z koalície
Prieskum agentúry AKO pre televíziu Joj tiež ukázal, že 49,3 percenta opýtaných je za to, aby strana Sloboda a Solidarita (SaS) určite odišla z koalície. Agentúra sa pýtala otázku: „Ak sa vo vládnej koalícii nič nezmení, mala či nemala by strana SaS odísť zo súčasnej vlády – vládnej koalície?“
To, že by liberáli určite nemali odísť z vládnej koalície deklarovalo 28,4 percenta respondentov a nevedelo alebo nechcelo odpovedať 22,3 percenta opýtaných. Za odchod liberálov z vládnej koalície boli najčastejšie ľudia vo vekovej skupine 50 až 65 rokov (54 percent), naopak, proti odchodu liberálov z vládnej koalície boli najčastejšie mladí ľudia do 33 rokov veku (38 percent).
Zber dát pre prieskum sa konal od 15. do 18. augusta na vzorke 1000 respondentov.
Nahlásiť chybu v článku