foto: Unsplash

Mladí ľudia nemajú záujem o politiku.

Prieskum realizovaný Slovenskou akadémiou vied ukázal, že vyše štvrtina ľudí vo veku od 18 do 24 rokov nesleduje domácu politiku vôbec. A iba 41 % ľudí v rovnakej kategórii si články o slovenskej politike v tlači alebo na internete pozrú menej ako jedenkrát týždenne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Toto vyplynulo z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Inštitút strategických analýz Slovenskej akadémie vied (SAV) na vzorke 1600 respondentov v novembri realizovala agentúra MVK.

Foto: pexels.com

Prieskum potvrdil, že v živote mladých hrajú veľmi dôležitú úlohu sociálne siete. Až 65 percent z nich uviedlo, že na Facebooku strávia viac ako hodinu denne. Len 3,5 % mladých Facebook nepoužíva vôbec. Dominancia najznámejšej sociálnej siete je podľa vedúceho Inštitútu strategických analýz SAV Juraja Draxlera napriek tomu dramatická. „V tejto chvíli žijeme v ére Facebooku,“ povedal.

Neveria tradičným médiám

Prieskum ďalej ukázal, že mladí ľudia neveria tradičným médiám. Takmer 40 % respondentov vo všetkých kategóriách uviedlo, že úplne alebo čiastočne nedôveruje tradičným médiám. Naopak, 45 percent respondentov o sebe vyhlásilo, že radi sledujú alternatívne médiá.

Ako uvádza portál fici.sme.sk až tretina všetkých ľudí odpovedala, že úplne alebo čiastočne súhlasí s výrokom, že za útokom na Dvojičky v septembri 2001 v New Yorku stála vláda USA.

Prieskum zisťoval aj to, do akej miery ľudia chápu základné reálie. Respondenti mali napríklad odpovedať, akými právomocami disponuje prezident SR. Až 23,5 % sa nesprávne domnievalo, že prezident môže predkladať na schválenie zákony Národnej rade SR.

Len necelých 53% respondentov vedelo uviesť, koľko členských štátov má Európska únia. Ani v geografických otázkach nedopadli najlepšie. Väčšina respondentov si nesprávne myslelo, že Nemecko je rozlohou väčšie ako Francúzsko. Len polovica respondentov vedela na mape sveta nájsť Severnú Kóreu. Podľa Draxlera sú na tom Slováci aj tak výrazne lepšie ako napríklad Američania: „Tam v podobnom prieskume tento rok vedelo na mape nájsť krajinu iba 36 percent ľudí.“


Pozri aj: Patríme medzi najhorších v Európe. Takto dlho budú musieť mladí Slováci pracovať, kým pôjdu do zaslúženého dôchodku

TASR, sme.sk, dennikn.sk
Uložiť článok

Najnovšie články