S teplými slnečnými lúčmi a vodou, jazerami a kúpaliskami nás čaká aj kopec iných faktorov, ktoré k letu podľa vedcov patria – faktorov, ktoré z neho robia obdobie nebezpečenstva.
Zmeny teplôt v letnom období roka nie sú novinkou, a už vôbec nie sú ničím výnimočné. Ako ale informuje ekologický článok portálu Grist, existuje pádny dôvod na to, prečo už na letné mesiace nemôžeme prihliadať rovnakým okom, ako pred stovkami rokov dozadu.
V týchto mesiacoch totiž prichádza také množstvo nebezpečných faktorov, že prívlastok „nebezpečné obdobie“ sa zdá vedcom vhodnejší, než kedykoľvek predtým.
Riziká hroziace ľuďom sa zvyšujú úmerne k prechodu na letné obdobie
Čo myslia vedci pojmom leto? Podľa autorky článku Kate Yoder, rovnako ako vedcov, znamená leto obdobie od mája do októbra, kedy sa extrémne zvyšuje počet prírodných katastrôf, vĺn horúčav a v neposlednom rade i riziko trávenia času v exteriéroch.
„Klimatické zmeny posunuli počet týchto prejavov do novej dimenzie – sú o to nebezpečnejšie,“ informuje klimatická vedkyňa Kristy Dahl, „takže keď sme premýšľali o lete, a ako na tieto zmeny zareagujeme, zdalo sa nám vhodné použiť frázu nebezpečné obdobie.“
Počas každého leta sa výrazne zvyšuje riziko prehriatia, srdcových porúch či iných zdravotných komplikácií spôsobených vysokou teplotou. Podľa vedcov zabije horúčava oveľa vyšší počet ľudí než hocijaká prírodná katastrofa. Toto sa pritom týka i mladých ľudí či atlétov. Pokiaľ dostanú letné mesiace červenú vlajku, vedci dúfajú, že prestanú brať tieto riziká na ľahkú váhu.
Mimo rizika na naše telo ale hrozí počas leta aj mnoho prírodných úkazov a katastrof – tými najčastejšími sú požiare, ktoré trápia každoročne niekoľko oblastí (ako napríklad Kaliforniu). Vidíme aj hurikány, búrky, tornáda či ničivé povodne, ktoré sa vyskytujú globálne v mnohých oblastiach.
Hoci to, kedy tieto riziká vzniknú, závisí aj od polohy, kde sa človek nachádza (Austrália bojuje s rizikom letných mesiacov medzi decembrom a februárom), nijak to nemení fakt, že treba byť obozretný.
V neposlednom rade sa vedci snažia označením „nebezpečné obdobie“ upozorniť na fakt, že na klimatické zmeny netreba pozerať cez ružové okuliare. Edward Maibach, hlava George Mason centra pre komunikáciu o klimatických zmenách, v článku pre Grist hovorí: „Označenie ´nebezpečné obdobie´ efektívne rámuje možnosť ukázať ľuďom, že miesto obyčajnej reakcie by sa mali na znovu-opakujúce sa hrozby pripraviť. Vedomie, že nebezpečné obdobie sa stále predlžuje, snáď pomôže ľuďom, firmám a vládam rozpoznať potrebu už teraz podniknúť kroky na ochranu vecí, ktoré si vážia a na ktorých sú závislí.“
Nahlásiť chybu v článku