Piatok sa na Slovensku nesie v znamení výraznej búrkovej aktivity, ktorá sa začala už v skorých ranných hodinách. Nad viacerými regiónmi sa prevaľujú ťažké mraky, miestami padajú prívalové dažde a vo vzduchu zreteľne cítiť napätie typické pre nestabilnú atmosféru.
Podľa portálu iMeteo sa už ráno výrazne blýskalo v okolí Jelšavy, no zrážky zasiahli aj juhovýchodné Slovensko či oblasť okolo Žiliny. Radarové snímky ukazujú, že sa zrážky postupne šíria do centrálnej časti krajiny. V mnohých oblastiach prší, pričom niektoré prehánky sprevádzajú búrky s bleskovou aktivitou. Od rána na našom území udrelo už viac ako 500 bleskov.
Najhoršie nás možno ešte len čaká
Slovensko síce zatiaľ nečelí extrémnym prejavom počasia ako naši susedia v Maďarsku a na Morave, kde už evidujú záplavy a zatopené obce, meteorológovia však varujú, že situácia sa môže v priebehu dňa rýchlo zhoršiť. Nová vlna búrok má podľa predpovedí vzniknúť najmä v Banskobystrickom kraji. Neskôr popoludní sa očakáva jej postup smerom na východ. Búrky môžu byť lokálne veľmi intenzívne a priniesť môžu nielen prívalové dažde, ale aj krúpy či silný nárazový vietor.
Kde treba byť v strehu
Najvyššia pravdepodobnosť výskytu silných búrok je na juhovýchode a východe Slovenska. Naopak, západné a severné regióny, kde sa už medzičasom ochladilo, by mali zažiť skôr pokojnejšie daždivé počasie bez bleskových výbojov.
Aj keď sa najaktívnejšie búrky očakávajú počas dňa, meteorológovia nevylučujú ich výskyt ani v nočných hodinách. Piatok tak nadväzuje na už niekoľko dní trvajúcu sériu búrok, ktoré sa na Slovensku objavujú takmer denne.
Zasahuje nás vlniaci sa front a tlaková níž
Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu sa Slovensko nachádza na okraji rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu. Zároveň sa od severozápadu posúva studený front, ktorý súvisí s tlakovou nížou nad severozápadným Ruskom. Táto kombinácia vytvára podmienky na vznik búrok.
Denné teploty sa budú pohybovať medzi 13 až 19 stupňami, na Gemeri a vo východných oblastiach až do 25 stupňov. Vietor bude prevažne severozápadný až severný s rýchlosťou 3 až 9 m/s, no v nárazoch môže dosahovať až 18 m/s. Pri búrkach sa môže dočasne ešte viac zosilnieť.
Víkend bude plný zmien
Nestabilná atmosféra, ktorá dnes prináša silné búrky, je dôsledkom prechodu studeného frontu spojeného s tlakovou nížou nad severozápadnou časťou Ruska. Ten sa v nasledujúcich hodinách posunie ďalej na juhovýchod a uvoľní priestor chladnejšiemu a suchšiemu vzduchu, ktorý k nám bude prúdiť od severu.
Sobota bude ešte upršaná, no sľubuje zlepšenie
V sobotu treba rátať s premenlivým počasím. Ráno a dopoludnia bude na mnohých miestach oblačno až zamračené, pričom viaceré oblasti zasiahnu prehánky či dážď. Búrky sa môžu vyskytnúť len ojedinele. Popoludní by sa situácia mala začať zlepšovať, najmä na severe a východe, kde meteorológovia očakávajú ústup oblačnosti.
Denné teploty budú nižšie než v predchádzajúcich dňoch, na väčšine územia sa vyšplhajú na 13 až 18 stupňov, v horských oblastiach Oravy, Liptova a Spiša len okolo 11 stupňov. Severný až severovýchodný vietor bude fúkať rýchlosťou do 30 km/h, no na východe môže v nárazoch dosiahnuť aj 60 km/h. Na horách nad pásmom lesa sa očakáva prudký až búrlivý vietor.
Nedeľa prinesie najkrajšie počasie tohto týždňa
Záver víkendu poteší všetkých, ktorí si chcú vychutnať trochu slnečných lúčov. V nedeľu by malo byť prevažne jasno až polooblačno, hoci počas noci sa v južnej polovici Slovenska môže ešte udržať viac oblačnosti. Nočné teploty výrazne klesnú a pohybovať sa budú medzi 8 až 3 stupňami, no v kotlinách Žilinského kraja, na Spiši a Horehroní môže teplota klesnúť až k mínus trom stupňom.
Miestami, najmä v nížinách, sa môže vyskytnúť aj prízemný mráz. Denné teploty budú príjemnejšie, dosiahnu 15 až 20 stupňov, pričom v horských oblastiach severného Slovenska sa očakávajú hodnoty okolo 13 stupňov. Vietor bude väčšinou slabý, severovýchodného smeru, no na východe môže dočasne zosilnieť až na 50 km/h.
Nahlásiť chybu v článku