Foto: TASR - Ján Krošlák

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 409 621 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v pondelok (27.9) pribudlo 1012 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 11 086 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 409 621 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 722 171 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet hospitalizovaných sa zvýšil, v nemocniciach je 523 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 606, pribudlo 10 obetí. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb a to o 2004, momentálne ich je 2 443 062.

Podľa údajov zverejnených Ministerstvom zdravotníctva SR bolo najviac pozitívne testovaných PCR testami v Prešovskom kraji, kde potvrdili 257 prípadov. V Žilinskom kraji pribudlo 239 pozitívne testovaných, v Bratislavskom 123 a v Košickom 117. Banskobystrický kraj zaznamenal 90 nových prípadov, Trnavský 80, Trenčiansky 56 a Nitriansky 50.

Na Slovensku sa za uplynulý deň vykonalo 22 393 antigénových testov, z ktorých pribudlo 379 pozitívnych prípadov. Z nich tvorili nezaočkovaní alebo len čiastočne zaočkovaní ľudia celkovo 77 percent, v prípade PCR testov to bolo 73 percent. Údaje potvrdila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Stará Ľubovňa má nové ohniská

Počet pozitívnych pacientov na ochorenie COVID-19 v Staroľubovnianskom okrese naďalej rastie. Kým pred viac ako týždňom tam pribudlo 99 prípadov, v tom uplynulom to bolo už 177 prípadov. Okres sa od pondelka nachádza ako jeden z piatich na Slovensku v druhom stupni ohrozenia, v bordovej farbe. Ako ďalej agentúru SITA informovala regionálna hygienička Mária Mancalová, takmer 86 percent z nových prípadov v minulom týždni tvoria nezaočkovaní.

V okrese je podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni niekoľko ohnísk nákazy, po Šarišskom Jastrabí, kde sa ochorenie rozšírilo v súvislosti so svadbou, pribudli aj ďalšie obce. V Jastrabí podľa Mancalovej evidujú 69 prípadov, vo Veľkom Lipníku 27, v Jarabine deväť prípadov a v Litmanovej trinásť. „Postupne nám tam pribúdajú počty pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19 z úzkych kontaktov, v rámci rodinného šírenia, ale aj sporadicky nové prípady na základe klinických príznakov,“ vysvetlila.

Súčasná vlna pandémia a nárast počtu pozitívnych v okrese ovplyvnili aj fungovanie škôl. „V okrese evidujeme v súčasnosti prerušený výchovno-vzdelávací proces v ôsmich základných školách,“ uviedla regionálna hygienička, podľa ktorej museli na dištančné vzdelávanie prejsť žiaci v 22 triedach. Vzdelávací proces bol takýmto spôsobom prerušený aj v štyroch triedach na troch stredných školách.

Zhoršenie situácie pociťujú aj v Ľubovnianskej nemocnici. Podľa jej riaditeľa Petra Bizovského tam mali v pondelok dvanásť pacientov. Umelú pľúcnu ventiláciu z nich nepotreboval zatiaľ nikto. Týždeň predtým bolo na reprofilizovanom COVIDovom oddelení hospitalizovaných šesť pacientov.

Pfizer skúša tabletky, ktoré majú brániť koronavírusu v rozmnožovaní

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer v pondelok oznámila, že spustila pokročilú fázu klinických skúšok tabletky, ktorá má odvrátiť nákazu u ľudí vystavených novému koronavírusu.

Ako pripomína agentúra AFP, viacero firiem pracuje na vývoji ústne podávaných antivirotík. Pfizer začal s vývojom lieku s názvom PF-07321332 v marci minulého roku, pričom ho testuje v kombinácii s ritonavirom – inhibítorom proteázy, ktorý takto bráni vírusu HIV v množení. Na podobnom princípe má fungovať aj PF-07321332.

Foto: SITA/AP

Na klinických skúškach sa zúčastní 2660 dospelých ľudí s prvými príznakmi covidu alebo takých, ktorí sa práve dozvedeli, že boli vystavení vírusu. Náhodným výberom im budú dvakrát denne v priebehu piatich až desiatich dní podávať kombináciu PF-07321332 a ritonaviru alebo placebo. Cieľom je zistiť bezpečnosť a účinnosť týchto liekov v prevencii infekcie a symptomatického priebehu do dvoch týždňov.

Ak sa preukáže účinnosť lieku PF-07321332 aj mimo laboratórneho prostredia, pravdepodobne bude užitočný iba v počiatočných fázach infekcie. Ak totiž covid prerastie do závažnejšieho priebehu, koronavírus sa v tele už v podstate nemnoží a problémom pre pacienta je premrštená imunitná reakcia organizmu, poznamenáva AFP.

Uložiť článok

Najnovšie články