Na Slovensku v utorok (19.10) pribudlo 3 480 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 16 199 PCR testov. Pozitivita je až 21 %. Celkovo tak evidujeme 443 214 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.
Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 739 698 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet hospitalizovaných sa zvýšil, v nemocniciach je 1040 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 872, pribudlo 8 obetí. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb o 1 130, momentálne ich je 2 486 032.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji, kde potvrdili 830 prípadov. V Žilinskom kraji pribudlo 675 pozitívne testovaných, v Košickom 579 a v Banskobystrickom 419. Bratislavský kraj zaznamenal 260 nových prípadov, Nitriansky 250, Trnavský 240 a Trenčiansky 227.
Na Slovensku za uplynulý deň vykonali 22 228 antigénových testov, z ktorých pribudlo 610 pozitívnych prípadov. Z nich tvorili nezaočkovaní alebo len čiastočne zaočkovaní ľudia takmer 73 percent, v prípade PCR testov to bolo viac ako 71 percent, uvádza hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Ochota dodržiavať opatrenia je na minime
Ochota dodržiavať opatrenia je na minime, miera obmedzovania kontaktov je najnižšia od začiatku epidémie. Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?
Nižšiu mieru ochoty dodržiavať protipandemické opatrenia v priebehu celého sledovaného obdobia deklarovali respondenti, ktorí zároveň uviedli, že sa neplánujú dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Ochota dodržiavať protipandemické opatrenia však od mája klesala v podobnej miere medzi nezaočkovanými, ako aj vo zvyšku populácie.
Okrem respondentov, ktorí sa neplánujú dať zaočkovať, deklarujú nižšiu mieru ochoty dodržiavať opatrenia aj muži, ľudia, ktorí sa pandémiou necítia byť ohrození a respondenti nespokojní s postupom vlády pri zvládaní epidémie nového koronavírusu. Naopak, dôkladnejšie dodržiavanie opatrení deklarujú starší respondenti.
Obmedzenie kontaktov s osobami mimo domácnosti predstavovalo už od začiatku pandémie základné opatrenie na zamedzenie šírenia infekcie. Na otázku, či obmedzili svoje sociálne a spoločenské kontakty s ľuďmi mimo domácnosti, odpovedala väčšina respondentov v prvej polovici októbra, že svoje kontakty obmedzili čiastočne (64,7 percenta). Až 27,2 percenta odpovedalo, že svoje kontakty neobmedzili vôbec a 8,1 percenta respondentov odpovedalo, že kontakty obmedzili úplne.
Tak celková miera dodržiavania opatrení, ako aj rozsah obmedzenia kontaktov súvisí s celkovým pocitom ohrozenia epidémiou nového koronavírusom. Tento pocit bol na Slovensku v októbri na prakticky rovnakej úrovni ako v júli, pričom nižšia miera obáv bola len v máji. Tradične nižšiu mieru obáv už od začiatku pandémie vykazovali respondenti, ktorí sa neplánovali dať zaočkovať. Obavy takýchto respondentov sú aktuálne najnižšie od začiatku pandémie na jar minulého roka.
Prieskum sa uskutočnil od 5. do 10. októbra na vzorke 1000 respondentov. Iniciovala ho prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.
Nahlásiť chybu v článku