Foto: TASR - Roman Hanc

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 337 960 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v nedeľu (14.3) pribudlo 457 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 2 780 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 337 960 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 478 739 ľudí, štatistiky sa najnovšie budú zverejňovať za jednotlivé týždne, vyplýva zo z grafu NCZI. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 3 812 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 3 580 ľudí. Na JIS je 313 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 355 pacientov s ochorením COVID-19.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 2 200 380 vzoriek. Ide o počet vzoriek z PCR testov. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 8 605. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb, momentálne ich je 417 395.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 457 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 829 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 16,44 % z 2 780 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,64 % z 286 076 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (145), nasleduje Žilinský kraj (87), Bratislavský (75), Prešovský (52), Trenčiansky (42), Banskobystrický (39), Trnavský (14) a Nitriansky (3).

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 417 395, za predchádzajúci deň pribudlo 6 146 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 216 420 ľudí.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 200 380, pričom takto bolo pozitívne testovaných 337 960 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 18 078 060, z čoho bolo pozitívne testovaných 321 241 osôb.

Slovensko má najhoršie za sebou

V nemocniciach bolo v sobotu 3652 pacientov s ochorením COVID-19, ich počet postupne klesá. Na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Stachura. Hoci situácia na Slovensku ešte stále nie je dobrá, verí, že krajina má „najhoršie za sebou“. „Klesajúci trend hospitalizácií sa začína pomaly prejavovať aj na voľných lôžkach s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie. Dnes ich evidujeme 69,“ uviedol.

Foto: TASR – Jakub Kotian

Pripomenul, že Slovensku v boji s pandémiou pomáhajú aj zdravotníci z Dánska a Belgicka. Tí pôsobia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Za ich pomoci chce rezort rozšíriť kapacity intenzívnej starostlivosti banskobystrickej nemocnice. Cieľom je, aby sa o pacientov na umelej pľúcnej ventilácii mohli postarať na Slovensku. Stachura tiež poďakoval všetkým zdravotníkom, ktorí sa na Slovensku starajú o pacientov s novým koronavírusom.

ŠÚKL sa vyjadruje k očkovaniu AstraZenecou

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dôsledne analyzuje každé podozrenie na nežiaduci účinok vakcín určených na prevenciu ochorenia COVID-19, obzvlášť ak ide o podozrenie na závažný nežiaduci účinok a úmrtie. TASR o tom v nedeľu informovala hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

PROSBA NA MÉDIÁ: PO OČKOVANÍ ≠ KVÔLI OČKOVANIU

Nielen hoaxy z dezinformačných webov, ale aj nepoctivá práca niektorých…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Nedeľa 14. marca 2021

Zdôraznila, že pri stanovení toho, či ide o možnú súvislosť medzi vakcínou a nežiaducou reakciou, je potrebné vziať do úvahy celkový zdravotný stav očkovaného, iné užívané lieky a ďalšie faktory. Štátny ústav pokračuje v hodnotení kauzality v prípade úmrtia 38-ročnej ženy po očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. „Na základe doteraz dostupných údajov nie je možné dať očkovanie a úmrtie do priameho súvisu,“ uviedla hovorkyňa s dôvetkom, že po získaní potrebných informácií prípad vyhodnotia a o výsledku budú transparentne informovať.

Jurkemíková pripomenula, že ŠÚKL komunikuje aj s ostatnými liekovými agentúrami. Hlásené podozrenia na nežiaduce účinky zo Slovenska aj ostatných európskych krajín vyhodnocuje na dennej báze. Ubezpečila, že ak bude mať ústav dôvodné pochybnosti o bezpečnosti vakcíny, okamžite príjme všetky potrebné kroky na zabezpečenie ochrany zdravia slovenských občanov. „Hlásenia podozrení na nežiaduce účinky liekov a vakcín sú dôležitým nástrojom sledovania ich bezpečnosti, musia však byť potvrdené na základe dôkladnej farmakovigilančnej analýzy,“ uzavrela.

AstraZeneca je bezpečná vakcína

Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca je podľa jej výrobcu bezpečná napriek niekoľkým správam o podozreniach na výrazne negatívne vedľajšie účinky. Britsko-švédsky farmaceutický gigant, ktorý očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 vyvinul v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, to uviedol v oficiálnom vyhlásení na svojom webe.

AstraZeneca kladie bezpečnosť vakcíny na prvé miesto a nepretržite ju monitoruje. „Dôkladné preskúmanie všetkých dostupných údajov o bezpečnosti viac ako 17 miliónov ľudí očkovaných v Európskej únii a Spojenom kráľovstve vakcínou AstraZeneca nepreukázalo žiadne dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie, a to v akejkoľvek definovanej vekovej skupine, pohlaví, šarži alebo ktorejkoľvek konkrétnej krajine,“ uviedla firma.

Uložiť článok

Najnovšie články