Na Slovensku v pondelok (19.4) pribudlo 642 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 7 959 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 376 709 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.
Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 630 896 ľudí, štatistiky sa najnovšie budú zverejňovať za jednotlivé týždne, vyplýva zo z grafu NCZI. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 1 955 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 1 770 ľudí. Na JIS je 167 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 263 pacientov s ochorením COVID-19.
Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 2 513 141 vzoriek. Ide o počet vzoriek z PCR testov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 11 244. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb, momentálne ich je 972 855.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 642 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 729 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 8,07 % z 7 959 končených RT-PCR vyšetrení a 0,37 % z 196 518 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (164), nasleduje Prešovský (106), Trenčiansky (102), Košický (93), Banskobystrický (48), Bratislavský (48), Trnavský (46) a Nitriansky (35).
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 972 855, za predchádzajúci deň pribudlo 8 114 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 355 925 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 10 425 ľudí.
Pandémia by sa dala dostať pod kontrolu za niekoľko mesiacov
Medzinárodné spoločenstvo by dokázalo pandémiu koronavírusu dostať pod kontrolu za niekoľko mesiacov, ak by sa spravodlivo rozdeľovali dostupné zdroje. Na pondelňajšom tlačovom brífingu to uviedol šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, informovala agentúra Reuters.
„Máme nástroje potrebné na to, aby sme túto pandémiu dostali pod kontrolu v priebehu niekoľkých mesiacov, ak ich budeme používať dôsledne a spravodlivo,“ uviedol šéf WHO, ktorý v tejto súvislosti zdôraznil dôležitosť očkovania aj dodržiavania preventívnych opatrení, ako sú pravidelné umývanie si rúk, dodržiavanie odstupu a nosenie rúšok.
WHO opakovane vyzýva bohatšie štáty, aby darovali časť svojich zásob vakcín proti koronavírusu chudobnejším krajinám, pripomína agentúra DPA. Prvú dávku vakcíny dostal totiž v mnohých rozvinutých krajinách už jeden zo štyroch obyvateľov, zatiaľ čo v chudobných krajinách je to len jeden z 500 ľudí.
Ghebreyesus vyjadril tiež znepokojenie nad „alarmujúcou“ rýchlosťou šírenia koronavírusu i hospitalizácií v skupine ľudí vo veku 25-59 rokov po celom svete. Pravdepodobným dôvodom sú podľa neho nákazlivejšie varianty vírusu, ako aj väčší počet spoločenských kontaktov práve v tejto vekovej kategórii.
„Za prvých deväť mesiacov sme dosiahli milión úmrtí, za ďalšie štyri mesiace už dva milióny a za ďalšie tri mesiace tri milióny (obetí),“ pripomenul. WHO priblížila, že na svete pribudlo za jeden týždeň dosiaľ najviac pozitívne testovaných osôb, až 5,2 milióna. Počet nakazených stúpa podľa štatistík WHO už ôsmy týždeň za sebou a počet obetí pandémie sa zvyšuje už päť týždňov.
Krízový výbor WHO v pondelok podľa agentúry AFP uviedol, že je proti tomu, aby sa medzinárodní cestujúci museli pri vstupe do iných krajín preukazovať potvrdením o očkovaní. Podľa nej by takéto opatrenie zvýšilo nerovnosť vo svete.
Nahlásiť chybu v článku