Na Slovensku v nedeľu (4.4) pribudlo 158 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 1 831 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 365 400 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na svojom webe.
Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 587 640, štatistiky sa najnovšie budú zverejňovať za jednotlivé týždne, vyplýva zo z grafu NCZI. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet celkovo vykonaných antigénových testov je 24 540 364. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 2 868 pacientov. Na JIS je 252 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 341 osôb.
Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 2 386 011. Ide o počet vzoriek z PCR testov. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb, momentálne ich je 755 617. Antigénové testy odhalili ďalších 746 infikovaných.
V nedeľu ich vykonalo viac ako 138-tisíc, pozitivita dosiahla 0,54 percenta. Z laboratórnych PCR testov je pozitivita na úrovni 14,02 percenta. V Bratislavskom kraji potvrdili PCR testy najviac nakazených, pribudlo ich 37. Nasledujú Košický kraj (33), Prešovský (31), Banskobystrický (24), Žilinský (17), Trnavský (9), Nitriansky (5) a Trenčiansky (2). Je medzi nimi 75 mužov a 83 žien.
Odporúčania vo verejnej doprave
Pri preprave verejnou dopravou sa neodporúča jesť, piť a rozprávať sa medzi spolucestujúcimi, ktorí spolu nežijú v jednej domácnosti. Pripomenula to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Cesty mimo bydliska sa odporúčajú podnikať len v nevyhnutných prípadoch. „Ak je to možné, cestovné lístky si zabezpečte vopred, v prípade pravidelných ciest využívajte predplatné lístky. Ak je nevyhnutné kupovať si lístok u vodiča, využite bezkontaktnú platbu, ak to dopravca umožňuje,“ uviedla Račková.
ÚVZ ľuďom odporúča cestovať v čase mimo špičky. Na zastávkach je vhodné udržovať čo najväčší odstup od ostatných ľudí. V uzavretých priestoroch autobusových a železničných staníc je podľa ÚVZ dôležité sa zdržiavať len na nevyhnutný čas. „Nezabúdajte, že vo vozidlách verejnej dopravy je povinné nosenie respirátora, čiže v MHD, ale aj v prímestských a diaľkových autobusoch a vo vlakoch. Snažte sa čo najmenej dotýkať povrchov vnútri vozidiel. Usádzajte sa čo najďalej od iných pasažierov,“ vymenovala Račková.
Nie je vhodné rozprávať sa so spolucestujúcimi, ktorí spolu nežijú v spoločnej domácnosti. Odporúčané je tiež minimalizovať čas strávený v MHD. „Najmä na kratších vzdialenostiach nejedzte a nepite. V prípade dlhších ciest si pred občerstvením vydezinfikujte ruky. Respirátor si nasaďte ihneď potom, ako dojete či dopijete,“ dodala Račková.
Nahlásiť chybu v článku